Ból głowy wcale nie musi być przyczyną poważnych chorób takich jak guz mózgu.

W wielu przypadkach nawet najbardziej dotkliwy ból głowy nie jest oznaką bardzo poważnej dolegliwości, ponieważ guzowi mózgu towarzyszą inne objawy, bardziej na to wskazujące. Warto zapoznać się z niektórymi rodzajami bólów głowy, jakie mogą u nas występować.

Napięciowy ból głowy

Pojawia się u osób, które mają problemy zawodowe lub rodzinne. Może pojawić się także w sytuacji bycia pod presją przez pewien czas. Bóle głowy mogą pojawiać się z nawet tygodniowymi przerwami. Pomiędzy napadami następuje normalny stan, nie wskazujący na żadną chorobę. Najczęściej jest to miażdżący ból, opasający głowę obręczami. Pojawia się bez żadnych dodatkowych objawów fizycznych i ustępuje po pewnym czasie. Rodzajem takiego bólu mogą być bóle występujące w przypadku zapalenia zatok. Pojawia się wtedy pulsujący ból. Bóle głowy tego typu pojawiają się także podczas menstruacji oraz w okresie menopauzy. Są wynikiem burzy hormonów. W niektórych przypadkach zalecana jest nawet specjalna terapia w celu złagodzenia objawów bólów głowy.

Migrena

Są to nawracające bóle głowy, którym zazwyczaj towarzyszą problemy z widzeniem. Po raz pierwszy pojawiają się w wieku dojrzewania. Towarzyszce stanom migrenowym objawy to zaburzenia widzenia zaczynające się jeszcze przed atakiem bólu głowy, drętwienie jednej kończyny czy części ciała. Zazwyczaj, ból rozpoczyna się po jednej stronie głowy, ale może rozprzestrzenić się na całą głowę. Jest to zazwyczaj pulsujący ból. Osoby cierpiące na migrenę zazwyczaj odczuwają światłowstręt. Mogą pojawić się również wymioty. Migrena może trwać nawet kilka dni, ale zazwyczaj utrzymuje się od 4 do 12 godzin.

Nie jest jasne, skąd powstają bóle migrenowe. Jednak, przypuszcza się, że bóle migrenowe powstają u osób, u których dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi w drobnych naczyniach w głowie. Warto zażywać środki przeciwbólowe, specjalnie dostosowane do zwalczania migreny, dzięki którym takie dolegliwości można będzie nieco złagodzić.