Laserowa plastyka powiek – zwana też bleforoplastyką – to usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych lub dolnych za pomocą lasera. W porównaniu do zabiegów chirurgicznych, laserowa plastyka powiek charakteryzuje się niewielką inwazyjnością, większym bezpieczeństwem oraz krótszym okresem rekonwalescencji. Polecana jest wszystkim osobom, które są niezadowolone z nadmiaru mało jędrnej i wiotkiej skóry wokół oczu.
Nadmierna ilość cienkiej, obwisłej oraz mało jędrnej skóry na powiekach to częsty problem u wielu osób po 35. roku życia. – Skóra wokół powiek jest stosunkowo cienka, dlatego bardzo często właśnie tam pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Okolice oka trzeba pielęgnować już w młodym wieku. Wtedy wystarczą odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, od czasu do czasu wizyta u kosmetyczki i noszenie okularów przeciwsłonecznych, kiedy jest intensywne słońce – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Grażyna Jóźwiak-Zimińska, specjalista chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja to jednak za mało. Wówczas polecany jest zabieg laserowej plastyki powiek, polegający na usunięciu nadmiaru skóry wokół oczu za pomocą lasera. Według statystyk American Society of Plastic Surgeons, w 2012 r. był to trzeci najbardziej popularny zabieg chirurgii plastycznej wśród mieszkanek USA – wykonano go ponad 204 tys. razy.
Na czym polega laserowa plastyka powiek?
W porównaniu do chirurgicznego wycięcia nadmiaru skóry powiek za pomocą skalpela, zabieg laserowy jest o wiele mniej inwazyjny, bardziej bezpieczny, krótszy jest także okres rekonwalescencji. Na około godzinę przed zabiegiem na powieki nakładana jest maść znieczulająca w opatrunku okluzyjnym, a bezpośrednio przed nim dodatkowo podawane jest podskórne znieczulenie miejscowe. Używany przez lekarza laser umożliwia przecięcie skóry na powiekach z niezwykłą precyzją i minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek położonych głębiej. Cięcia są wykonywane w taki sposób, aby po zagojeniu rany nie były widoczne. Najczęściej znajdują się w naturalnej zmarszczce na powiece górnej albo około 1-2 mm pod rzęsami na powiece dolnej. Zazwyczaj w trakcie laserowej plastyki powiek usuwa się także tzw. worki, czyli nadmiar przemieszczonego w dół tłuszczu. Po usunięciu fałdek skóry lekarz nakłada na powieki delikatne szwy. Całość zabiegu trwa około 40-60 minut.
Laserowa plastyka powiek górnych niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze, laser natychmiast po cięciu zamyka naczynia krwionośne, właściwie eliminując krwawienie oraz zapobiegając tworzeniu się krwiaków wokół oczu. Co więcej, światło laserowe obkurcza włókna kolagenowe w skórze, co natychmiast poprawia jej jędrność. Zabieg optycznie powiększa oczy, a także podnosi napięcie skóry wokół nich, co skutkuje usunięciem objawów upływającego czasu – odmłodzeniem spojrzenia i całej twarzy.
Aby laserowa plastyka powiek przyniosła oczekiwane rezultaty, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz właściwe postępowanie już po nim. Na co najmniej trzy tygodnie przed planowaną korekcją należy zrezygnować z opalania – zarówno na słońcu, jak i w solarium, a na dwa dni przed nie pić alkoholu oraz unikać mocnego makijażu oczu. Z kolei podczas okresu gojenia, który trwa kilka-kilkanaście dni (szwy zdejmuje się na ogół po 6-8 dniach po zabiegu) nie należy korzystać z sauny oraz nakładać makijażu. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu wskazane jest prowadzenie spokojnego trybu życia, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i wytężania wzroku. Nieznaczny obrzęk i zasinienia powiek mogą utrzymywać się do dwóch tygodni – aby je ograniczyć i skrócić okres ich występowania, zaleca się stosowanie zimnych okładów.
Laserowa plastyka powiek to zabieg jednorazowy – jego efekty utrzymują się nawet kilkanaście lat. Niekiedy bywa on zalecany także ze względów zdrowotnych. Dzieje się tak wtedy, gdy nadmiar skóry wokół oczu ogranicza pole widzenia i utrudnia czytanie. Bleforoplastyka nie jest finansowana przez NFZ. Koszt zabiegu, w zależności od kliniki, wynosi od około 3 do 7 tys. zł.