Efekt jo-jo czyli efekt niewłaściwego odchudzania.

Mówi się o nim wtedy gdy występują duże wahania wagi w ok. półrocznym okresie, ok 10% wagi ciała. Przyczyniają się do tego źle dobrane diety, głodówki i brak ruchu.

 

Chęć szybkiego odchudzenia się np. przed wakacjami, sylwestrem, weselem itp. skłania nas do drastycznych metod zrzucania wagi. Stosowania głodówek czy restrykcyjnych i małowartościowych diet, sprawia że pozornie szybko tracimy kilogramy. Niestety ma to bardzo niekorzystny wpływ dla naszego zdrowia. Organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki witamin, minerałów i innych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Efektem tego są rożne zaburzenia pracy organizmu, brak energii, problemy z oddychaniem, ospałość a w skrajnych przypadkach wywołać poważne choroby .

Efekty takiego odchudzania nie utrzymują się długo, organizm w bardzo szybkim tempie powraca do poprzedniej wagi a nawet znacznie ją przekracza. Prawidłowa dieta odchudzająca powinna być długotrwała a efekty zdobywane stopniowo i powoli. Odchudzanie powinno zakończyć się totalną zmianą sposób żywienia w porównaniu do tej przed samym rozpoczęciem zrzucania wagi. Prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta powinna nam towarzyszyć przez całe życie. Tylko w ten sposób osiągniemy wymarzoną sylwetkę bez ryzyka ponownego przytycia i ustabilizujemy swój metabolizm, dzięki czemu cały nasz organizm odżyje i poprawi nam się samopoczucie, organizm będzie odciążony i o wiele zdrowszy.

gf dsds

 Jak zapobiec efektowi jo-jo:
Stosujmy tylko sprawdzone i dobrze zbilansowane diety przygotowane przez specjalistów, zła dieta może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Należy chudnąć od 0,1 do 1 kg tygodniowo. Po zakończeniu odchudzania ograniczmy spożycie o ok. 400 kcal w stosunku do Twojego zapotrzebowania energetycznego i pamiętajmy o aktywności fizycznej – spacery, nordic walking, jazda na rowerze, jogging, gimnastyka itp. Posiłki jemy ok 5 razy dziennie w małych porcjach i co ważne o stałych porach. Stosujemy również doustną suplementację środkami wspomagającymi metabolizm oraz uzupełniające dietę o niezbędne składniki odżywcze których niestety jest za mało w dostępnych powszechnie produktach żywnościowych.