Wizyta u stomatologa jest przeżyciem dla każdego. Nawet osoby w starszym wieku, bardzo często kręcą głową w wypadku problemów uzębieniem.

Pomimo rozwoju technologii a także mniejszej inwazyjności zabiegów, odpycha nas już samo słowo ,,dentysta”. Warto zatem zachęcić dziecko do wizyt u tego specjalisty już od najmłodszych lat.

Wybór ośrodka dla nas

Stomatolog dziecięcy powinien oprócz nienagannych umiejętności, posiadać odpowiednie nastawienie do małego pacjenta. Dzieci bardzo szybko się zrażają. Nawet drobne niedociągnięcia, powodują wzmożoną niechęć do danego specjalisty. Z usług dentystycznych, będą tymczasem korzystać aż do starości.

Gabinet stomatologiczny powinien znajdować się blisko naszego miejsca zamieszkania (bezsensowna zdaje się podróż na drugi koniec miasta w celu rutynowej kontroli). Warto również, abyśmy w danym ośrodku leczyli się sami. Sprawdzone miejsce to pierwszy klucz do sukcesu.

Protetyka dziecięca nie należy raczej do bolesnych doświadczeń. Z tego też względu, dzieciom w większości wypadków, o wiele łatwiej będzie się przystosować do dobrego specjalisty. Czy warto nagradzać dziecko po wizycie u dentysty? Zdania na ten temat są podzielone. Przyzwyczajenie do dawania drobnych prezentów na pewno zachęci małą pociechę, jednak po pewnym czasie, może stać się obowiązkiem rodzica.

Regularne wizyty

Problem większości osób zaczyna się w momencie nieregularnych wizyt u dentysty. Kontrole przeprowadzane są w momencie, w którym ,,coś nas boli”. Rodzic powinien zrobić tymczasem wszystko, aby wyrobić nawyk wizyt kontrolnych u swojej pociechy. Przychodnia stomatologiczna o wiele lepiej zaradzi problemom, o ile dotrzemy tam o czasie. Ważne są działania prewencyjne. Kontrola zatem wysuwa się na pierwszy plan.

Szczególnie ważnym przeżyciem, jest pierwsza wizyta u dentysty. To właśnie na jej podstawie, młoda osoba wyrabia sobie opinie na temat stomatologa. Ciekawym rozwiązaniem zdają się być wizyty adaptacyjne. Podczas nich, przy pomocy zabawy, stomatolog zapoznaje dziecko z aspektami higieny jamy ustnej. Rozwiązanie to jest korzystne dla naszego malucha z psychologicznego punktu. Wizyty adaptacyjne, odbywają się obecnie w większości gabinetów stomatologicznych.