Nadczynność tarczycy jest wywołana przez różne choroby tarczycy.

Objawy tarczycy zazwyczaj nie pojawiają się jednocześnie, a w pewnych odstępach czasu. Warto zapoznać się z najważniejszymi objawami nadczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy objawy

Przede wszystkim, osoby które cierpią na nadczynność tarczycy tracą na wadze. Szybko dochodzi do spalania kalorii. Chory odczuwa cały czas łaknienie, ale i tak chudnie. W ciągu kilku miesięcy można stracić nawet 30 kilogramów, co jest wynikiem bardzo dużym.

Ponadto, odczuwa się również nadwrażliwość na ciepło i nadmierną potliwość. Dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, w efekcie której dochodzi do wytwarzania większej ilości ciepła. W takiej sytuacji organizm musi pozbywać się tego z siebie, więc przejawia się to nadmierną potliwością. Zazwyczaj osoby cierpiące na nadczynność tarczycy źle znoszą wysokie temperatury.

Nadczynność tarczycy powoduje również nerwowość i drażliwość. Takie osoby nie mogą sprostać powierzonym im obowiązkom i są bardzo rozdrażnione. Źle znoszą kierowane w stosunku do nich uwagi oraz bez powodu wpadają w złość. Poza tym, u takich osób pojawia się również kołatanie serca, które może być bardzo niebezpieczne. Może się to przekształcić w migotanie przedsionków, a tym samym do niewydolności serca. U osób z nadczynnością pojawia się również drżenie rąk, które może budzić podejrzenie o chorobie alkoholowej. Pojawia się także osłabienie mięśni nóg.

Wraz z nadczynnością tarczycy może pojawić się także biegunka, które powstaje w efekcie bardzo szybkiej przemiany materii. Konieczne jest korzystanie z toalety nawet trzy razy dziennie. U kobiet mogą pojawić się również nieregularne miesiączki, które mogą być albo skąpe albo całkowicie zaniknąć. Mogą pojawić się także dolegliwości skórne, które przejawiają się czerwonymi plamami na podudziach i stopach. Dolegliwości są odczuwalne ze względu na mocne swędzenie. Przy ostrym świetle i na wietrze może pojawić się także łzawienie. Pojawia się także ból, pieczenie oczu oraz powstaje zamazany obraz lub pojawia się podwójne widzenie.