Wrażliwość skóry twarzy może wynikać z zależności genetycznych lub z niewłaściwej troski o jej potrzeby. Taki typ cery nadmiernie reaguje na bodźce, które z pozoru wydają się nieszkodliwe. Objawia się to szeregiem dyskomfortowych odczuć – pieczeniem, swędzeniem lub szorstkością. Poznaj specyfikę wrażliwej skóry twarzy, naucz się o nią dbać oraz pielęgnować. W artykule podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę wykonując makijaż u takiej cery.

Co warunkuje wrażliwość cery – o przyczynach wrażliwości skóry

Wrażliwa skóra wynika z jednej głównej dolegliwości, a dokładnie z defektu budowy skóry. Ta składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z tych struktur mimo, że posiada swoje wyznaczone do spełnienia funkcje, to żyje ze sobą w symbiozie. Prawidłowość tej korelacji wpływa na ogólny stan skóry. W momencie, gdy dowolna z warstw przestanie realizować procesy, według przyjętych mechanizmów – cera zaczyna borykać się z różnorodnymi problemami.

Cera wrażliwa pojawia się na skutek osłabienia bariery ochronnej, co z kolei wynika ze zmniejszonej aktywności enzymatycznej. Aktywność ta wpływa na zachowanie równowagi w mechanizmach, jakie zachodzą w skórze. Dba o odpowiedni poziom nawodnienia i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Po czym poznać wrażliwą skórę twarzy – objawy

Wrażliwość cery może wynikać z genetyki lub błędnej pielęgnacji. Jednak w każdym z przypadków objawy są zbliżone. Do objawów zaliczamy:

 • zaczerwienienie
 • pieczenie i swędzenie
 • szorstkość, suchość, łuszczenie się naskórka
 • uczucie świądu
 • kłucie, efekt ściągnięcia

Mogą się one różnić stopniem nasilenia, na co także ma wpływ osobiste uwarunkowanie procesów obronnych skóry i jej zdolność do odpierania czynników, negatywnie wpływających na stan cery. W momencie, gdy wrażliwość wynika z natury, objawy towarzyszą od urodzenia. W przeciągu lat, mogą przybierać mniej lub bardziej intensywną formę. Z kolei, gdy wrażliwość spowodowana jest błędną troską, objawy pojawiają się nagle. Warto zatem przyjrzeć się składom stosowanych obecnie kosmetyków i wyeliminować te niewłaściwe.

Jak dbać i pielęgnować wrażliwą cerę?

Wrażliwość skóry może wynikać z uwarunkowań genetycznych lub pojawić się nagle. W pierwszym przypadku, często także skóra głowy i całego ciała cechuje się wrażliwością. Objawy z tym związane mogą być minimalizowane, jednak z naturą się nie polemizuje – zatem pielęgnacja odbywa się wyłącznie ‘powierzchownie’, nie da się wyeliminować wrażliwości cery z genów. Z kolei, gdy taki typ cery wynika z nieprawidłowej pielęgnacji, wystarczy skrupulatnie ocenić czy zapewniamy jej odpowiednią troskę. Tym samym należy wyeliminować błędne zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki niedopasowane do jej potrzeb. W taki sposób można całkowicie pozbyć się objawów wrażliwości skóry.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Bezdyskusyjnie należy wybrać produkty, które przeznaczone są do cery wrażliwej. Warto również stosowane kosmetyki wybrać z jednej gamy produktów, by mieć pewność, że są one dobre lub niewłaściwe dla naszej skóry. W momencie zaostrzenia się objawów, nie będziesz musiała zachodzić w głowę, który to kosmetyk nie pomaga, ale wyeliminujesz całą serię.

Najlepiej stosować kosmetyki sprawdzone, polecone przez najbliższych lub nawet zalecone przez lekarza. Taką marką jest Mixa – Ekspert Skóry Wrażliwej, która dba o zdrowie skóry od 1924 roku. Francuskie kosmetyki do cery wrażliwej posiadają szereg składników aktywnych, które są dopracowane w najstaranniejszej recepturze. To głównie:

 • kojący ekstrakt z Róży
 • łagodzący Bifidus
 • działająca przeciwzapalnie Arnika
 • regenerująca Alantoina
 • wzmacniający Retinol
 • oczyszczająca Miedź
 • pobudzająca Witamina Cg

Właśnie taką zawartością, należy kierować się w składzie kosmetyków do cery wrażliwej. Znajdziesz je w produktach marki Mixa – Ekspert Cery Wrażliwej.