Ludzki kręgosłup jest zapewniającym równowagę filarem i podporą dla całego organizmu. Oprócz tego ochrania rdzeń kręgowy oraz jest miejscem przyczepu mięsni, dzięki którym jesteśmy w stanie poruszać głową, tułowiem oraz kończynami górnymi i dolnymi. Pełnienie tak ważnych funkcji sprawia jednak, że kręgosłup jest również narażony na bardzo wiele obciążeń, dlatego jeśli chcemy, aby mógł należycie spełniać swoje zadania, powinniśmy o niego dbać.

Największymi problemami, z jakimi musi się mierzyć kręgosłup, są różnego typu przeciążenia, na które każdego dnia jest narażony. Przeciążenia te bardzo często są spowodowane naszą niewiedzą i praktykowanymi przez lata nawykami związanymi z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy.

Koniec XX i początek XXI wieku jest czasem, w którym społeczeństwa krajów rozwiniętych zaczęły coraz częściej praktykować siedzący tryb życia. Zjawisko to jest charakterystyczne przede wszystkim dla mieszkańców miast, którzy już od najmłodszych lat spędzają w ten sposób większość swojego czasu, najpierw przy ławkach w szkole i przed komputerem, natomiast w wieku dorosłym podczas, znów siedzącej, pracy biurowej. Tymczasem siedzący tryb życia jest ogromnym wysiłkiem dla kręgosłupa. Większość z nas bowiem siedzi nieprawidłowo, co sprawia, że kręgosłup gubi swoją naturalną postawę na rzecz pozycji przygiętej.

Nie oznacza to jednak, że u mieszkańców wsi oraz osób, które pracują fizycznie, bóle w okolicach kręgosłupa się nie zdarzają. Zdarzają się i to bardzo często, jednak ich przyczyną jest niewłaściwy sposób pochylania się. Według badań ważący 78 kg mężczyzna pochylając się bierze na swoje plecy ciężar o masie około 320 kg. Powtarzanie tej czynności kilkaset razy dziennie jest ogromnym wysiłkiem dla kręgosłupa.

Konsekwencje nieprawidłowej postawy

Przez to, że kręgosłup przez lata zmuszany jest do przybierania nienaturalnej postawy, dochodzi do jego uszkodzeń, w konsekwencji czego zaczynamy odczuwać bóle karku i krzyża. Okazuje się bowiem, że tak powszechna przypadłość, jak bóle okolic kręgosłupa w aż 97 proc. przypadków jest spowodowana różnego typu urazami mechanicznymi, tzn. przeciążeniami. Oczywiście przeciążenia te nie są związane jedynie z wpojonymi złymi nawykami siedzenia. Ma na nie wpływ także wiele innych codziennych czynności, jak np. pochylanie się czy noszenie ciężkich rzeczy.

Dojście do takich wniosków było efektem wieloletnich badań i praktyki znanego nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Jego ciężka praca doprowadziła do opracowania rewolucyjnej metody przeciwdziałania oraz leczenia bólów okolic kręgosłupa – metody McKenziego.

Przeciwdziałanie bólom kręgosłupa

Robin McKenzie w bardzo obrazowy sposób pokazał przyczyny powstawania bólów w okolicach kręgosłupa i – co najważniejsze ­– wskazał także bardzo skuteczną metodę ich zwalczania. Metoda McKenziego zakłada, że tylko u niektórych pacjentów cierpiących z powodu bólów w okolicach kręgosłupa konieczna jest interwencja terapeuty. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy edukacja pacjentów, polegająca na wsparciu w przyswojeniu nawyków pomagających odciążyć kręgosłup oraz nawykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie internetowej znajdującego się w Poznaniu jedynego polskiego Instytutu McKenziego.