Nie każde dziecko rozwija się prawidłowo od pierwszych dni swojego życia. Niekiedy jednak problem ten można zniwelować przez rehabilitację.

Rehabilitacja dla dzieci jest obecnie coraz bardziej popularna – nie wynika to jednak z faktu, że rodzice na wyrost poddają jej swoje dzieci, ale ma ona związek z tym, że panuje większa świadomość dotycząca dziecięcego rozwoju i problemów, które na tym etapie mogą nastąpić. Kiedy konieczna jest rehabilitacja dzieci? Jakie metody są wtedy wykorzystywane? Czy Warszawa jest miastem, gdzie możemy ją wykonać? Jeśli także poszukujesz odpowiedzi na te pytania, sprawdź nasze porady!

Kiedy rehabilitacja dzieci jest wskazana?

Rehabilitacja wielu z nas kojarzy się głównie z powrotem do zdrowia po różnych urazach. Jednak to jeszcze nie wszystko. Rehabilitacja również pomaga w niwelowaniu różnych wad rozwojowych, a w przypadku najmłodszych dzieci pozwala na poprawę ich rozwoju poprzez utrwalenie odpowiednich wzorców ruchowych.

Wielu rodziców jednak nie wie, kiedy rehabilitacja dzieci byłaby niezbędna. Warto więc zapoznać się z objawami, na które należy zwracać szczególną uwagę. Przede wszystkim musimy patrzeć, czy dziecko nie ma nadmiernego albo osłabionego napięcia mięśniowego, ale jest też kilka innych ważnych objawów, które wymagają konsultacji z rehabilitantem dzieci.

Nadmierne napięcie mięśniowe głównie objawia się poprzez prężenie się dziecka, zbyt wysokie podnoszenie główki przy leżeniu na brzuchu, ciągłe zaciskanie piąstek, wyginanie się w kształt litery C. Z kolei osłabione napięcie to głównie uczucie, że dziecko jest zbyt wiotkie i przelewa się przez ręce.

Także powinniśmy zwrócić uwagę na asymetrię w ruchu dziecka. Gdy przewraca się ono tylko na jeden bok, gdy korzysta tylko z jednej ręki, wtedy może świadczyć to o problemach neurologicznych i także wymaga konsultacji ze specjalistą.

Oprócz tego rehabilitacja dziecięca może być pomocna wtedy, gdy dziecko ma trudności z siadaniem, wstawaniem i chodzeniem, podczas gdy rówieśnicy już dawno to potrafią.

Do kogo udać się, jeśli zauważamy niepokojące objawy?

Gdy widzimy, że dziecko przejawia powyższe symptomy, warto udać się do specjalisty, którego domeną jest rehabilitacja dzieci. Zwykle może on określić, co jest przyczyną problemów. Jeśli konieczna będzie dalsza konsultacja, trzeba będzie udać się do neurologa dziecięcego, który będzie mógł zalecić właściwe badania i postępowanie.

Warszawa jest tym miastem, gdzie dostęp do powyższych specjalistów jest dość prosty. Poza Warszawą również możemy się do nich dostać, ale zwykle rehabilitacja dziecięca i gabinety oferujące pomoc neurologa dziecięcego działają w dużych miastach.

Na czym polega rehabilitacja dziecięca?

Aktualnie istnieją dwie powszechnie stosowane metody rehabilitacji dzieci, a mianowicie metoda NDT Bobath i metoda Vojty. Są one uznawane za równie skuteczne, ale odbywają się nieco inaczej. O wyborze odpowiedniej metody rehabilitacji powinien decydować lekarz, który pod uwagę powinien wziąć też zdanie rodziców.

Rehabilitacja dzieci polega przede wszystkim na odpowiednich ćwiczeniach – zmianie pozycji nóżek, rączek, rozciąganiu mięśni, dlatego dla rodziców tego rodzaju metody mogą wydawać się mało delikatne. Rehabilitacja może też powodować dyskomfort u dziecka, dlatego ważne jest, aby była prowadzona w przyjemnych dla niego warunkach.

Na początku rehabilitant wykonuje ćwiczenia samodzielnie, ale potem uczy rodziców, którzy mogą wykonywać je w domu. Wobec tego aktywny udział rodziców w procesie rehabilitacji dziecka ma bardzo duże znaczenie. Nie możemy też zapominać o tym, jak ważna jest systematyczność, ponieważ bez niej nie będziemy mogli zaobserwować efektów działań. Zwykle pierwsze efekty widzimy już po około miesiącu. To właśnie wtedy możliwe jest też określenie, czy wybrana metoda jest skuteczna.

Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza Specjalistyczne Centrum Medyczne Balumed z Warszawy. Zapewnia ono kompleksową obsługę w ramach profilaktyki, diagnostyki oraz terapii małego dziecka. W ofercie Centrum dostępna jest też rehabilitacja dziecięca oraz neurologia dziecięca.