Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej skutecznych form zabezpieczenia przed ciążą.

Aby jednak były naprawdę skuteczne, ważne jest aby przestrzegać kilku podstawowych zasad. Ważne jest, aby kobieta były świadoma, że taka forma antykoncepcji wymaga od niej samodyscypliny i poważnego podchodzenia do sprawy. Ważne jest, aby co 24 godziny regularnie przyjmować tabletki.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Jak już zostały wspomniane powyżej, tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować co 24 godziny. Powinny być przyjmowane regularnie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Dzięki system przyjmowania leku gwarantuje jego skuteczność. Każde pominięcie tabletki lub wydłużenie przerwy między ich przyjmowaniem obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Poza tym, nieregularne przyjmowanie tabletek może doprowadzić do rozregulowania całego układu hormonalnego oraz pojawienia się skutków ubocznych.Antykoncepcja hormonalna wymaga naszej uwagi i sumienności w stosowaniu.

Pierwsza tabletka leku może zostać przyjęta w pierwszym dniu krwawienia miesięcznego. U kobiet, które maja problem z nieregularną miesiączką, mogą pojawić się drobne plamienia na kilka dni przed właściwą miesiączką. Należy jednak pamiętać, aby tabletkę zażyć dopiero gdy pojawi się właściwe krwawienie. Następnie, co 24 godziny przyjmować regularnie lek aż do skończenia opakowania. Następnie następuje 7-dniowa przerwa, w trakcie której dochodzi do krwawienia z odstawienia.

Postępowanie w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej

Postępowanie w takich przypadkach jest uzależnione od czasu jaki upłynął od pominiętej dawki. Jeśli czas nie przekroczył 12 godzin, tabletkę należy zażyć jak najszybciej. Kolejna powinna zostać przyjęta już o normalnej porze. W takiej sytuacji, nie dochodzi do zmniejszenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak czas od zapomnienia dawki jest dłuższy niż 12 godzin należy przyjąć pominiętą dawkę, kolejną o zwykłej porze nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie 2 tabletek jednocześnie. Jeżeli okres poprzedzający nie przyjęcie pigułki wynosi minimum 7 dni regularnego ich zażywania, wówczas ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana, w innym przypadku należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.