Coraz częściej specjaliści z dziedziny medycyny mówią o konieczności zaopatrzenia wszystkich karetek w mobilne ultrasonografy. USG, jedno z częściej stosowanych urządzeń, pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w organach badanego pacjenta. Czy są one jednak niezbędne w karetce?

Przyśpieszona diagnostyka powypadkowa

Kiedy karetka zostanie wezwana na miejsce wypadku, zespół ratowników medycznych udziela poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie przewozi ich do najbliższego szpitala na następne badania. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy miejsce wypadku jest oddalone od najbliższej kliniki specjalistycznej o kilkadziesiąt kilometrów. Wówczas bez odpowiedniej diagnozy, ratownicy nie są w stanie stwierdzić, czy u chorego nie nastąpił krwotok wewnętrzny. Również w przypadku pacjentów z problemami układów krążenia i oddechowego diagnoza, która może uratować im życie, jest utrudniona. W 2015 roku przeprowadzano statystyki w ambulansach, które były zaopatrzone w mobilne ultrasonografy. W 23% przypadków badanie USG pozwoliło od razu skierować pacjenta do odpowiedniej placówki specjalistycznej, bądź podjąć leczenie, które nie było by wzięte pod uwagę, gdyby nie wynik badania.

Przeciwwskazania

Przeciwnicy takiego rozwiązania, oprócz oczywistych względów finansowych, podają również przeciwwskazania praktyczne. Pojawiają się głosy, że wykonywanie badania w drodze z wypadku do szpitala może opóźnić dotarcie do placówki. Jednak praktyka wykazała, że te obawy są bezpodstawne. Standardowe badanie powypadkowe USG, wykrywanie płynu w otrzewnej, zajmuje niecałą minutę. Poza tym, w rzeczywistości pacjent znacznie szybciej zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty, bowiem diagnozę wstępną będzie miał już za sobą.

Formalności

Jeśli ultrasonografy zaczęłyby się pojawiać w karetkach, konieczne byłoby przeszkolenie ratowników medycznych z ich obsługiwania. Pracownik, zanim uzyskałby uprawnienia do wykonywania badania na pacjencie, musiałby mieć za sobą określoną ilość tego typu badań. Tylko wtedy diagnostyka byłaby tak naprawdę skuteczna.