Wszyscy wiedzą, że woda stanowi postawę egzystencji każdego żywego organizmu. Niezależnie od wieku czy trybu życia jest potrzebna każdemu człowiekowi.

Wpływ wody na ludzki organizm

Woda jest idealnym środowiskiem dla wszelkich procesów biologicznych. Bez niej nie zachodziłyby także żadne procesy metaboliczne. Stanowi środek transportu dla składników pożywienia, produktów przemiany materii, hormonów oraz enzymów. Woda to także materiał budulcowy, który znajdziemy w każdej komórce i tkance ciała. Dzięki niej w prawidłowy sposób odbywa się proces trawienia oraz regulacji temperatury organizmu. Być może nie każdy wie, ale ciało dorosłego człowieka w 65% składa się z wody. Jej źródłem są nie tylko napoje, ale także owoce, warzywa, mleko, a nawet produkty zbożowe.
Ludzkiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania potrzebna jest nie tylko sama woda, ale także rozpuszczone w niej substancje naturalne. Są to między innymi takie makroskładniki jak: sód, potas, wapń czy magnez. Niestety w przyrodzie nie znajdziemy już wody, która jest chemicznie czysta. Wzrost poziomu zanieczyszczeń wód wymógł na ludziach konieczność ich oczyszczania. W chwili obecnej różnego rodzaju urządzenia, takie jak filtry czy lampy UV, może nabyć każdy, kto pragnie pić wodę lepszej jakości. Urządzenia te są dostępne w ofercie wielu firm, m.in. firmy Global Water Sp. z o.o.

gc5k_728x90-2(1)

Czy woda z kranu jest bezpieczna dla zdrowia człowieka?

Woda do celów wodociągowych musi zostać oczyszczona z uciążliwych oraz szkodliwych zanieczyszczeń pierwotnych. Dostarczona do domów, musi być stabilna pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Wszystkie stacje wodociągowe muszą uzdatniać wodę. Oznacza to, że jest ona poddawana różnym procesom, mającym na celu jej oczyszczenie. Przeprowadza się między innymi filtrację z zanieczyszczeń mechanicznych poprzez dezynfekcję oraz koagulację.
Często zdarza się, że woda z kranu nie smakuje nam i ma nieprzyjemny zapach. Wszystko przez stosowane związki chemiczne, takie jak chlor, których zadaniem jest oczyszczenie wody z wirusów i bakterii. Chlor gwarantuje, że woda jest mikrobiologicznie czysta ale czy na pewno jest zdrowa?

Jak poradzić sobie z twardą wodą?

W trakcie gotowania wody w czajniku, można zaobserwować zjawisko odkładania się na jego dnie i ściankach kamienia. Wynika to z twardości wody, czyli zawartych w niej związków wapnia i magnezu. Jeśli chcemy zmniejszyć twardość wody lub poddać ją dodatkowemu oczyszczaniu, warto zainwestować w różnego rodzaju filtry, które można zamontować pod zlewozmywakiem. Można zdecydować się także na zakup zmiękczacza wody na cały budynek np. z firmy Global Water.

Woda to niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. Ta, która płynie w naszych kranach nie zawsze jest bezpieczna dla zdrowia człowieka. Sami powinniśmy zadbać o jej dobrą jakość kupując urządzenia, służące do uzdatniania wody.