Odpowiednia higiena i regularna kontrola stanu jamy ustnej oraz uzębienia jest jednym z niezbędnych czynników odpowiedzialnych za utrzymanie pełnego zdrowia człowieka.

Niestety pacjenci rzadko pamiętają o corocznych kontrolach profilaktycznych w gabinecie stomatologa i do dentysty zgłaszają się dopiero wtedy, gdy ból zęba nie daje już o sobie zapomnieć.

Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą zaniedbanie niniejszego obszaru zdrowia?

Z poniższego artykułu dowiedz się jak działa przychodnia stomatologiczna i jak często powinieneś ją odwiedzać.

Jak często powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologa?

Zasada mówi, że niniejszy gabinet powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz w roku, w celu dokonania przeglądu ogólnego stanu jamy ustnej. Konsultacji u stomatologa powinniśmy również zasięgnąć wtedy, gdy:

  • dokucza nam uporczywy ból zęba;
  • dostrzegamy zmiany lub przebarwienia w obrębie zębów i jamy ustnej;
  • zmagamy się z problemem nieświeżego oddechu;
  • doświadczamy problemu nawracających aft oraz nadżerek w obrębie dziąseł.

Stomatolog jest w stanie przeprowadzić prawidłową diagnozę oraz leczenie powyższych problemów, często również zalecając szereg działań profilaktycznych, które uchronią nas przed podobnymi zaburzeniami w przyszłości.

Gabinety jakich specjalistów znajdziemy w przychodni stomatologicznej?

  • Gabinet ortodonty – do którego powinniśmy zgłosić się w sytuacji, w której dostrzeżemy u siebie, lub u swojego dziecka wszelkie nieprawidłowości związane ze zgryzem (np, przodozgryz, lub nachodzące na siebie zęby). W celu leczenia niniejszych zaburzeń ortodonta zaleca nam najczęściej aparat ortodontyczny, który ma za zadanie zniwelować wszelkie nieprawidłowości naszego zgryzu.
  • Gabinet protetyka – zajmującego się odtwarzaniem ubytków zębowych związanych z przebytym urazem lub specyficzną chorobą. Protetyk najczęściej przygotowuje dla swoich pacjentów protezy zębowe, które są w stanie zapewnić im pełną sprawność i możliwość spożywania dowolnych pokarmów.
  • Gabinet stomatologa dziecięcego – który powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz na 4 miesiące, szczególnie w przypadku dzieci do 6roku życia. Nieprzestrzeganie zalecanej kontroli może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, w tym próchnicy, która stanowi zagrożenia dla zdrowia zębów naszego dziecka.