Kto z nas nie wspomina z uśmiechem na twarzy lat dzieciństwa, które były pełne domowych przysmaków prosto z kuchni naszych mam czy babć? Właśnie specjalnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy listę potraw polskiej kuchni w Warszawie, które koniecznie powinniście spróbować w restauracji, aby móc przenieść się w podróż do smaków z dzieciństwa. Choć oczywistym jest, że żaden posiłek, nawet ten w najlepszym lokalu, nie zastąpi obiadu rodzinnego, to możemy Ci zagwarantować, że stolica w kwestii naszej rodzimej kuchni ma naprawdę wiele do zaoferowania. Usiądź wygodnie i przygotuj się na przepyszne propozycje. Miłej lektury!

Polska kuchnia – warszawskie propozycje zup

Zacznijmy od pierwszego dania, które rozpoczynało cotygodniowy niedzielny obiad. Jak pod tym względem wygląda restauracyjna polska kuchnia? Warszawa, jak się okazuje, może Cię zaskoczyć! Lokale proponują Ci dziesiątki możliwości, jednak my zaczniemy od rosołu. Dlaczego akurat od niego? Bo chyba nie ma Polaka, który nie uwielbiałby tej tłustej i niesamowicie rozgrzewającej potrawy, będącej remedium na przeziębienie czy syndrom dnia wczorajszego. Dla jego fanów mamy bardzo dobrą wiadomość – dostaniecie go w praktycznie każdej restauracji w stolicy. Na co jeszcze możesz liczyć, wybierając się w podróż po gastronomicznej mapie Warszawy? W lokalach znajdziesz także sycący żurek, wigilijny czerwony barszcz, aromatyczny krem z kurek, kwaśną zupę ogórkową czy tak bardzo popularną pomidorówkę. Z kolei niezbyt często w kartach dań można znaleźć kapuśniak, wodzionkę czy botwinkę.

Drugie dania, czyli prawdziwie sycąca polska kuchnia w Warszawie

Pora na prawdziwą ucztę. Jak w kwestii drugich dań prezentuje się polska kuchnia? Warszawa i tym razem Cię nie zawiedzie! W ofertach wielu restauracji znajdziesz tak popularne pierogi, które czasami smakiem mogą przypominać te lepione przez Twoją babcię. Co więcej, coraz częściej na rogach najbardziej gwarnych ulic można spotkać knajpy, które specjalizują się wyłącznie w serwowaniu tych specjałów w niezwykle nowoczesnych i smakowitych wydaniach. Jakie jeszcze drugie dania ma do zaoferowania mapa gastronomiczna stolicy? Specjalnie z myślą o miłośnikach mięsa, lokale serwują pieczone kaczki, golonki, grillowane żeberka czy schaby w różnorodnych wydaniach. Czego za to nie zobaczymy zbyt często w menu? Restauratorzy bardzo rzadko decydują się na podanie białej kiełbasy, bigosu czy faszerowanego boczku. Tego typu potrawy częściej znajdziesz w małych bistrach i barach szybkiej obsługi, które wbrew pozorom mają również wiele do zaoferowania w kwestii warszawskiej polskiej kuchni.

Deser – coś słodkiego na zakończenie uczty prosto z polskiej kuchni w Warszawie

Pora na zakończenie uczty. Jakie słodkości prosto z polskiej kuchni przygotowały dla Ciebie warszawskie restauracje? Choć wypieków lepiej szukać w piekarniach i cukierniach, to jednak na gastronomicznej mapie stolicy znajdziesz miejsca, w których ciasta są urzeczywistnieniem dosłownego nieba w gębie. Najczęściej można spotkać sernik lub szarlotkę, które zdecydowanie górują wśród słodkości. Osobom poszukujących deserów bardziej przypominających mamine przysmaki, restauracje oferują racuchy z jabłkami czy placki ziemniaczane z cukrem i śmietaną. Jeśli poszukujesz ciasta drożdżowego, to w wielu miejscach będziesz musiał niestety obejść się smakiem.

Jeśli jesteś fanem rodzimych smaków, to z pewnością nie zawiedzie Cię dostępna w stolicy polska kuchnia. Warszawa pod względem gastronomicznym ma do zaoferowania naprawdę wiele, a restauratorzy nieustannie prześcigają się we wprowadzaniu w życie nowych pomysłów. Możesz wybierać spośród lokali, które podają prawdziwie polskie przysmaki w ich tradycyjnych wersjach, oraz takich, które rodzime receptury mieszają z nutką nowoczesności. Jedno jest pewne – na pewno nie będziesz zawiedziony i głodny. Już wiesz, na jakie danie się dziś zdecydujesz?