Na co dzień bądź na wyjątkowe okoliczności. Praktyczne lub eleganckie. Doskonałe na każdy domowy stół albo idealne na nietuzinkowy upominek. Szkło oraz kryształ – dwa najpopularniejsze rodzaje materiałów, z jakich produkowane są naczynia. Podpowiemy, czym się różnią i jakie cechy je wyróżniają.

Do złudzenia podobne, a jednak…

Patrząc na szklankę ze szkła tradycyjnego oraz kryształowego można odnieść wrażenie, że jest to dokładnie ten sam rodzaj tworzywa. Powierzchownie rzeczywiście oba wyroby są bardzo do siebie zbliżone wizualnie, ale zasadnicza różnica tkwi w ich właściwościach. Zacznijmy od tego, że odmienna jest grubość artykułów z kryształu i zwykłego szkła. Pierwszy ze wspomnianych materiałów jest cieńszy. Klasyczne szkło okazuje się natomiast znacznie bardziej masywne. Szkło kryształowe z kolei da się lepiej zdobić – można wręcz rzeźbić w masie, która zanim zastygnie jest o wiele bardziej plastyczna. Standardowe szkło natomiast, ze względu na swą zbitość i litość jest idealne do zastosowania w wytwórstwie naczyń użytku codziennego. Wyroby tej kategorii charakteryzują się niepodatnością na uszkodzenia mechaniczne, w tym między innymi zarysowania. Kryształ jest zaś przejrzystszy, a to za sprawą wykorzystania podczas procesu jego produkcji dodatku ołowiu. Dzięki takim właściwościom, szkło kryształowe świetnie sprawdza się przy wytwórstwie kieliszków czy karafek. Krystaliczność tego typu naczyń pozwala także na dokładne określenie koloru cieczy, podczas gdy szkło tradycyjne jest dużo bardziej mętne.

Względy estetyczne

Szkło kryształowe lepiej odbija promienie słoneczne, w konsekwencji czego uzyskujemy efekt eleganckiego błyszczenia się wyrobów z dodatkiem ołowiu. Nie ma raczej możliwości, aby aż tak ekskluzywnego wyglądu nabrały naczynia ze zwykłego szkła, ponieważ to tworzywo nie pochłania światła tak bardzo jak kryształ. Materiały te są też inaczej odczuwane w dotyku. Zdobniczy kryształ przeważnie jest cięty, a później poddawany polerowaniu. Efektem tego jest łagodność i subtelność w porównaniu ze standardowym szkłem, które jest kruche i najczęściej dużo bardziej ostre, wręcz szorstkie.

Zjawiska dźwiękowe

By w prosty sposób odróżnić szkło kryształowe od szkła klasycznego, można przeprowadzić również prosty eksperyment dźwiękowy. Wystarczy uderzyć w naczynia zrobione z obu charakteryzowanych materiałów, aby dojrzeć zasadniczą różnicę w „wydawanych” przez nie odgłosach. Stukot w kryształ jest melodyjny. Przypomina dźwięczenie dzwonka. W przypadku zwykłego szkła z kolei wydobywający się dźwięk jest znacznie niższy i można go określić jako tępy i masywniejszy.