Błonnik pokarmowy dzielimy na wersję rozpuszczalną w wodzie oraz nierozpuszczalną w wodzie. Błonnik witalny stanowi jego formę nierozpuszczalną. Mimo jednak, iż sam w wodzie się nie rozpuszcza to jednak posiada zdolność jej absorbcji. I właśnie dzięki temu jest tak chętnie stosowany jako suplement diety. Błonnik naturalny stanowi bowiem doskonałe uzupełnienie zbilansowanego posiłku. Dlaczego zatem warto go spożywać, w jaki sposób i w jakich proporcjach aby przyniósł największe korzyści?

Źródła błonnika witalnego

Naturalny błonnik witalny nie występuje w tak wielu produktach, jak każdy inny błonnik pokarmowy. Pozyskuje się go właściwie z dwóch źródeł. Pierwsze to babka płesznik a drugie to babka jajkowata. Nasiona jednej i drugiej rośliny stosujemy w postaci suplementu. Można je spożywać jako dodatek do sałatek lub zalewając ciepłą wodą jako samodzielny posiłek. Mają one podobne właściwości do siemienia lnianego. Błonnik naturalny w postaci nasion bez trudu dostaniemy w każdym sklepie ze zdrową żywnością.

Błonnik witalny dla prawidłowej pracy jelit

Naturalny błonnik witalny pęczniejąc w jelitach wpływa na ich prawidłową pracę. Zwiększając masę wydalanych resztek pokarmowych w sposób mechaniczny poprawia ukrwienie w jelitach. Dzięki temu rośnie i zdolność wchłaniania się rozmaitych składników odżywczych. Fakt ten pozostaje również nie bez znaczenia na samą perystaltykę i zdolności trawienia. Zdrowe jelita pozwalają z kolei uniknąć tak poważnych chorób, jak nawet nowotwory. Regularne przyjmowanie błonnika witalnego pomaga także w prewencji oraz leczeniu hemoroidów.

Błonnik witalny w walce z nadwagą

Witalny błonnik wykazuje dużą zdolność absorbowania wilgoci. Wchłaniana woda przyczynia się do zwiększenia masy przyswajanego równocześnie z nim pokarmu. Dzięki temu rośnie uczucie sytości przy jednoczesnym obniżeniu indeksu kalorycznego. Nic więc dziwnego, że błonnik w ogóle a w szczególności jego naturalna forma jest tak chętnie i tak powszechnie stosowany we wszelkiego rodzaju dietach odchudzających. Pomaga bowiem nie tylko skutecznie zniwelować uczucie głodu, ale jednocześnie stanowi bardzo zdrowy suplement diety.

Błonnik witalny w walce z cholesterolem

Powszechnie wiadomo, że regularne spożycie błonnika wpływa korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jak jednak do tego dochodzi. Fakty są takie, że błonnik naturalny nie jest trawiony w ludzkim organizmie, Pochłania jednak skutecznie wszelkie sole i kwasy już na poziomie jelit, po czym doprowadza do ich skutecznego wydalenia. Dzięki temu właśnie spożycie błonnika pokarmowego wpływa pozytywnie na obniżenie złego cholesterolu we krwi.

Błonnik dla zachowania młodości

Spożywanie błonnika pokarmowego pozytywnie wpływa głównie na procesy trawienne. Pozytywnych skutków jego spożycia dla organizmu ludzkiego jest jednak o wiele więcej. Pozwala on również na zachowanie młodości, elastyczność komórek skóry itp. Dzieje się tak dlatego, że naturalny błonnik witalny neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne między innymi za procesy starzenia się skóry. Regularne spożycie błonnika w postaci suplementu pozwoli więc zachować zdrowie, witalność i młodość.

W jakich ilościach przyjmować naturalny błonnik witalny?

Błonnik witalny, jak już ustaliliśmy jest bardzo zdrowy a jego dobroczynny wpływ dla organizmu ludzkiego wręcz nieoceniony. Warto jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki tego suplementu. W jakich zatem ilościach należy go spożywać, aby efekty były najlepsze? Średnia dzienna dawka naturalnego błonnika witalnego zalecana przez dietetyków to około 12 g co stanowi mniej więcej dwie łyżeczki. Przed spożyciem błonnik należy zalać płynem – może to być zarówno zwykła woda, jak i wszelkiego rodzaju soki naturalne. Tak przyrządzony posiłek należy odstawić na kilka minut. Dla spotęgowania właściwości odchudzających, dietę wzbogaconą błonnikiem naturalnym warto uzupełniać większą ilością wody, która wchłonięta przez ten składnik w naszym organizmie zmaksymalizuje uczucie sytości.