Zima to czas, który nie sprzyja aktywności fizycznej, a krótki dzień nie mobilizuje do wychodzenia z domu. To właśnie dlatego o tej porze roku wielu z nas przybiera na wadze. Jak ją zrzucić? Jak dbać o formę? Oto kilka rad.

Ruch przede wszystkim

Żadna, nawet najbardziej rygorystyczna dieta, na dłuższą metę nie zadziała, jeśli nie zadbamy o własne ciało. Ciało, które nagle traci na wadze, traci również swoją elastyczność, nieestetycznie wygląda i przede wszystkim dużo szybciej można zauważyć efekty jojo. Pierwszym krokiem na drodze do dobrej formy jest sport. Najlepszym sposobem na szybką utratę wagi i jednocześnie kształtowanie sylwetki jest bieganie.  Wystarczy 30-40 minut dziennie biegu lub marszobiegu, aby zobaczyć efekty. W ramach mobilizacji dobrze jest zaopatrzyć się różne gadżety, które pozwalają mierzyć puls, przebiegnięty dystans, prędkość i ujmować to wszystko w statystyki. Ostatnio dużą popularnością cieszą się zegarki dla biegaczy. Jeśli bieganie nie jest tym, co lubimy lub z jakiś powodów nie możemy tego robić, wato zapisać się na basen. 45 minut pływania nie tylko pozwoli zachować formę, ale również spali zbędne kalorie. Jeśli chcemy choć odrobinę wyrzeźbić sylwetkę, warto zapisać się na siłownię lub zajęcia fitness. Aktywność fizyczna dla osób starszych również jest niezbędna dla zachowania dobrej formy. We wszystkich przypadkach dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego, który pomoże nam dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Odpowiednia dieta

W odpowiedniej diecie nie chodzi o to, aby była rygorystyczna i bardziej przybierała kształt głodówki, ale o to, aby była regularna. Minimum pięć mniejszych posiłków dziennie sprawi, że nie będziemy podjadać w tzw. międzyczasie, a nasz organizm nie będzie musiał odkładać zbędnych zapasów. Unikajmy słodyczy. Jeśli jesteśmy łasuchami, raz na jakiś czas zjedzmy kostkę gorzkiej czekolady. Jeśli już musimy zjeść coś innego, zamiast kupować, upieczmy coś sami. Własne wypieki są nie tylko mniej kaloryczne, ale przede wszystkim zdrowsze. Unikajmy pieczywa, a już na pewno wykluczmy z diety to pszenne. Starajmy się także zrezygnować z masła. Jedzmy dużo ryb – są mało kaloryczne i zawierają wiele wartościowych składników. Starajmy się nie jeść po godzinie 19, a chipsy i paluszki zamieńmy na orzechy lub surowe warzywa. Aktywność fizyczna skierowana do osób starszych musi być uzupełniona bardzo specjalistyczną dietą dobraną do aktualnego stanu zdrowia i wieku.

Dbanie o formę nie musi być trudne i wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Najważniejsza jest to, aby być konsekwentnym w działaniu, a wiek czy dyscyplina ne będą miały już znaczenia.