Siatkówka to jeden ze sportów, w których obuwie odgrywa zasadnicza rolę. Dlatego wybierając buty siatkarskie, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

Obuwie siatkarskie musi spełniać kilka podstawowych wymagań. Nie gra roli czy chodzi o buty do siatkówki damskie, czy męskie. Nieistotne czy uprawiamy sport wyczynowo, czy zupełnie amatorsko. Buty do siatkówki powinny:

  • chronić stopę oraz stawy przed różnego rodzaju urazami,
  • zapewniać graczom szybkość i skoczność, gdyż te cechy decydują o sukcesie w siatkówce,
  • być wygodne, aby nie powodować dyskomfortu w trakcie gry.

 Rodzaj podeszwy oraz rozmiar butów

Najlepsze do gry w siatkówkę są buty z jasną podeszwą. Powinna być ona wykonana z kauczuku i posiadać funkcję antypoślizgową. Nawierzchnia placu gry bywa naprawdę różna, a nie ma nic gorszego niż buty ślizgające się po boisku przy każdym bardziej dynamicznym ruchu. Obuwie z podeszwą antypoślizgową zapewnią nam odpowiednią stabilizację oraz zwrotność, a my będziemy mogli skupić się na efektywnej grze.

Zbyt sztywna podeszwa może znacznie ograniczyć możliwości ruchu. Za miękka oraz zbyt cienka nie da stopie odpowiedniej ochrony. Odczujemy to po każdym intensywniejszym treningu, gdyż ból będący wynikiem odbicia guza piętowego czy głowy lub kości śródstopia potrafi być bardzo przykry i uciążliwy.

Nie bez znaczenia jest również rozmiar obuwia siatkarskiego. O jego wyborze powinna decydować nie tylko długość naszej stopy, ale również grubość skarpetek, których będziemy używać w trakcie treningów i meczów. Najlepiej wybrać buty o mniej więcej pół numeru większe od tych, które idealnie pasują do naszych

stóp. Stopa będzie wówczas miała swobodę ruchów potrzebną w czasie gry. Nasza efektywność gry wrośnie, gdyż nie będziemy czuć żadnego uwierania.

 Właściwości stabilizacyjne i amortyzacyjne

Za stabilizację stopy odpowiada przede wszystkim cholewa buta. Siatkarskie obuwie powinno zakrywać naszą kostkę. Odpowiednia wysokość buta zmniejszy przede wszystkim ryzyko kontuzji stawu skokowego lub naderwania torebki stawowej, czyli urazów najczęściej towarzyszącym siatkarzom. Cholewa powinna być sztywna, aby spełniać swą funkcję stabilizacyjną i ochronną, ale jednocześnie musi zapewniać maksymalną zwrotność i swobodę ruchów. Buty siatkarskie bardzo często wyposażone są dodatkowy rzep, który pomaga docisnąć je do kostki.

Właściwą amortyzację może zapewnić specjalna wkładka żelowa. Dzięki niej unikniemy wspomnianego już odbicie guza piętowego. Siatkówka do sport, w którym skoczność jest niezwykle ważna. Warto więc pomyśleć, aby nasze stopy w trakcie skoków były odpowiednio zabezpieczone.

 Słów kilka o wnętrzu siatkarskiego obuwia

W przypadku wnętrza butów do gry w siatkówkę słowem kluczem jest „wyprofilowanie”. Buty siatkarskie powinny posiadać odpowiednie wybrzuszenie, idealnie dopasowane do kształtu naszej stopy. Zakup butów bez tak zwanego profilu w ogóle nie powinien wchodzić w grę.

Szukając odpowiedniego obuwia warto zwrócić uwagę na buty Mizuno i Asics. To obecnie czołowi producenci tego typu butów.