Gdy ćwiczymy na masę, bardzo często wydaje się nam, że suplementacja może ograniczyć się tylko i wyłącznie do typowych odżywek na masę, czyli suplementów białkowych, gainerów oraz kreatyny. W końcu to właśnie te odżywki są bezpośrednio odpowiedzialne za stymulację procesu przyrostu masy mięśniowej. W rzeczywistości jednak, problem jest nieco bardziej skomplikowany, niż wielu osobom się wydaje. Dieta na przyrost masy mięśniowej do jeden z najistotniejszych elementów skutecznego treningu na masę.

Ludzki organizm stanowi bowiem coś w rodzaju złożonego systemu, w którym efektywne funkcjonowanie całości jest ściśle uzależnione od prawidłowego działania poszczególnych części. Innymi słowy, proces budowy masy mięśniowej nie będzie w pełni skuteczny, jeżeli pominiemy w nim suplementację takimi substancjami, jak na przykład aminokwasy białkowe, które odgrywają kluczową rolę jeżeli chodzi o regenerację włókien mięśniowych i dieta na przyrost masy mięśniowej nie może być ich pozbawiona. Prawidłowa dieta na przyrost masy mięśniowej stanowi klucz do sukcesu wielu zawodowych sportowców. Kiedy więc zastanawiamy się nad tym, jak ćwiczyć na masę, w naszych planach dotyczących suplementacji należy uwzględnić nie tylko typowe odżywki na masę, ale również aminokwasy białkowe, takie jak na przykład l-glutamina czy bcaa. Dlaczego pełna, kompleksowa suplementacja jest tak ważna i czy odpowiedź na pytanie pt. jak ćwiczyć na masę może nie uwzględniać znaczenia aminokwasów? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

aminokwasy białkoweJak ćwiczyć na masę: co warto wiedzieć?

Oczywiście, najważniejszym elementem treningu na masę nie są na przykład aminokwasy białkowe, lecz typowe odżywki wspomagające rozbudowę masy mięśniowej, a więc gainery białkowo-węglowodanowe, odżywki białkowe (izolaty lub hydrolizaty białka serwatkowego) oraz kreatyna. Odpowiadając na pytanie pod tytułem, jak ćwiczyć na masę, należy zauważyć, że to właśnie wymienione powyżej suplementy odpowiadają za dostarczenie mięśniom „budulca” niezbędnego do tego, aby mogły rosnąć. Wbrew dość często spotykanym przekonaniom nie oznacza to jednak że odpowiedź na pytanie pt. jak ćwiczyć na masę może opierać się tylko i wyłącznie na suplementacji typowymi „masówkami”. Samo dostarczenie mięśniom „budulca” to bowiem nie wszystko jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie pod tytułem, jak ćwiczyć na masę. Dieta na przyrost masy mięśniowej jest też magazynem energii potrzebnej do prawidłowej regeneracji treningowej. Mięśnie bardzo potrzebują regeneracji, która nie jest możliwa bez takich substancji, jak na przykład właśnie aminokwasy białkowe. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego aminokwasy białkowe odgrywają tak istotną rolę w procesie budowy masy mięśniowej? Warto sobie uświadomić, że podczas każdego treningu dochodzi do uszkodzeń włókien mięśniowych, które następnie się regenerują, stając się jednocześnie twardsze, mocniejsze i zwiększając swoją objętość. Każdy proces rozbudowy muskulatury, niezależnie czy jest to budowa masy mięśniowej czy wyrabianie tzw. rzeźby, sprowadza się tak naprawdę właśnie do tego mechanizmu. Należy jednak mieć świadomość, że owo rozrywanie włókien mięśniowych, do którego dochodzi podczas treningu, bynajmniej nie jest procesem obojętnym dla naszego organizmu, a wręcz przeciwnie: czasami mięśnie nie chcą „rosnąć” pomimo odpowiedniego treningu oraz suplementacji kreatyną, białkiem i węglowodanami. (źródło http://aminokwasybialkowe.pl/)

Przyczyną takiego stanu rzeczy przeważnie jest brak stosowania takich substancji, jak aminokwasy białkowe. Mówiąc inaczej, po treningu mięśnie po prostu nie regenerują się prawidłowo, przez co ich rozbudowa jest niemożliwa nawet wówczas, gdy organizm jest dosłownie „bombardowany” białkiem i kreatyną. W takich wypadkach jedynym skutecznym środkiem, jaki można zastosować, są aminokwasy białkowe, które stymulują proces regeneracji włókien mięśniowych. Z tego powodu, to właśnie aminokwasy białkowe, takie jak l-glutamina czy bcaa, w dużej mierze odpowiadają za skuteczność każdej odmiany treningu kulturystycznego. Odżywki takie, jak aminokwasy białkowe,  mają zresztą zastosowanie również w przypadku innych form aktywności fizycznej, takich jak na przykład fitness czy crosfiit.

Tak naprawdę żaden sport, który wiąże się z eksploatacją mięśni, nie może obyć się bez substancji takich, jak aminokwasy białkowe, które przyspieszają i usprawniają regenerację włókien mięśniowych. Kulturystyka bynajmniej nie jest więc jedyną dziedziną, w jakiej należy stosować takie odżywki, jak szeroko rozumiane aminokwasy białkowe.