Zaburzenia erekcji to problem, który może skutecznie obniżyć codzienny komfort życia i sprawić, że między stronami związku pojawiają się napięcia, żal i niezrozumienie. Problem ten jest jednak dość popularny, bowiem, zgodnie z badanami, aż trzy miliony Polaków ma kłopoty z osiągnięciem erekcji. Uświadomienie sobie, jak powszechna jest to przypadłość to pierwszy krok do tego, żeby zamiast na zaskoczeniu, wstydzie i złości na siebie, skupić się na tym, jak taki problem rozwiązać. Wiedza o tym, jak wielu mężczyzn boryka się z zaburzeniami erekcji może też pomóc w podjęciu ważnej decyzji, a mianowicie decyzji o tym, aby skonsultować się ze specjalistą i poddać diagnozie.
Czym są zaburzenia erekcji?
Za zaburzenie erekcji uznaje się trudność z uzyskaniem pełnej erekcji lub trudność z utrzymaniem erekcji na tyle długo, aby możliwe było odbycie się stosunku. Warto tutaj wspomnieć o tym, że nie każda taka sytuacja świadczy o zaburzeniu erekcji. Jednorazowa sytuacja, bądź powtarzająca się w dużych odstępach czasu nie powinna budzić niepokoju. Niestety wielu mężczyzn mierzy się z uporczywymi trudnościami w osiągnięciu lub utrzymaniu wzwodu w ciszy, pozwalając by wstyd i tabu skutecznie utrudniły im szukanie pomocy i poprawienie jakości swojego życia seksualnego. Jest wiele przyczyn tej dolegliwości. Rozpoznanie, co leży u źródeł problemu jest niezwykle ważne, bo dopiero znając przyczynę, można skupić się na metodach, które rzeczywiście będą mogły zadziałać.
Przyczyny fizyczne zaburzeń erekcji
Zaburzenia erekcji mogą mieć związek ze starzeniem się organizmu i z niskim poziomem testosteronu. Najprostszy podział obejmuje przyczyny psychologiczne oraz te wynikające z uszkodzenia narządów i chorób. Do tej drugiej grupy zaliczyć można np. zaburzenia krążenia krwi, choroby serca czy niewydolność tętnic. Czasem przyczyną może być również uszkodzenie nerwów (np. na skutek cukrzycy), uszkodzenie miednicy czy konkretna wada anatomiczna (trudności z osiągnięciem erekcji powodować może m.in. stulejka). Również choroby neurologiczne mogą manifestować się w zaburzeniach erekcji; tak jest w przypadku np. stwardnienia rozsianego. Inną przyczyną mogą być skutki uboczne niektórych leków (libido widocznie obniżają np. leki antydepresyjne). Zdarza się jednak, że to, co obniża komfort życia seksualnego mężczyzny, lub całkowicie uniemożliwia współżycie to psychologiczne podłoże zaburzeń wzwodu.
Psychika a zaburzenia erekcji – obniżony nastrój
Problemy, z którymi mierzymy się na co dzień przekładają się na to, jak czujemy się w sytuacjach intymnych. Obniżony nastrój to coś, co skutecznie może zatrzymać mężczyznę przed poczuciem się komfortowo podczas stosunku. Mowa o zaburzeniach depresyjnych. Nie tylko leki na tę chorobę powodują spadek libido. Sama depresja często wpływa bowiem na trudności z osiąganiem erekcji. Do objawów depresji zaliczyć można obniżony nastrój (często do poziomu, który uniemożliwia wypełnianie obowiązków i podtrzymywanie relacji z ludźmi), utrata wiary w siebie oraz we własną atrakcyjność i niemożność odsunięcia od siebie negatywnych myśli. Chory, będąc w takim stanie, nie tylko przestaje spać (lub śpi za długo) lub zmienia swoje nawyki żywieniowe (najczęściej je dużo mniej), ale traci również zainteresowanie seksem. Jeśli przyczyną jest depresja, to na niej należy się skupić, bowiem psychologiczne podłoże zaburzeń wzwodu to po prostu objaw tej wyniszczającej, pozbawiającej przyjemności codziennego życia, choroby.
Problemy partnerskie a zaburzenia erekcji
Inną przyczyną zaburzeń erekcji, które mają podłoże psychologiczne, są problemy partnerskie. Jeśli między partnerami na co dzień pojawiają się napięcia lub jeśli istnieją między nimi niewyjaśnione sprawy czy obwinianie się za błędy z przeszłości, może to odbić się negatywnie na życiu seksualnym pary. Jednym z takich przykładów są konflikty, zdrady i inne sytuacje, które sprawiają, że partnerzy tracą do siebie zaufanie. Żal, uraza i poczucie odrzucenia spowodowane zdradą partnera może jeszcze przez długi czas odbijać się echem w sypialni pary, nawet jeśli osoby wszystko sobie wyjaśniły.
Problemy partnerskie mogą dotyczyć również innej kwestii. Zdarza się bowiem, że partner przestaje jawić się jako osoba atrakcyjna. Zniecierpliwienie czyimś zachowaniem, znudzenie i spadek pociągu do partnera lub partnerki może skutecznie obniżyć potrzebę współżycia. U mężczyzn przejawiać się to może właśnie w problemach z osiągnięciem i/lub utrzymaniem erekcji.
Różnorodne zahamowania
Kolejna przyczyna zaburzeń erekcji nie ma wcale związku z tym, jak postrzegamy osobę, z którą jesteśmy, ale z tym, jak postrzegamy sam akt seksualny. Relacja psychika a zaburzenia erekcji to bardzo zniuansowana kwestia. Osoby wychowane w rygorystycznych, tradycyjnych środowiskach, w których seks postrzegany jest jako coś złego, grzesznego i nieczystego mogą mieć później, w dorosłym życiu, różnorodne zahamowania. Zdarza się, że istnieją one na poziomie nieuświadomionym i dopiero praca z terapeutą pozwala wydobyć na światło dzienne dawne, nieprzepracowane traumy wyniesione z domu.
Zahamowania związane ze sposobem wychowania mogą mieć podłoże religijne. Regularne utrzymywanie wzrastającej osoby w przekonaniu, że seks przedmałżeński jest czymś złym, może sprawić, że właśnie taki komunikat zakoduje się na długo w umyśle młodego, a później dorosłego, człowieka. W efekcie każde zbliżenie może powodować wyrzuty sumienia i kojarzyć się z czymś, co zasługuje na karę.
Gdzie szukać pomocy?
Jak widać psychologiczne podłoże zaburzeń wzwodu wiązać może się z wieloma kwestiami. W przypadku niewłaściwie działających narządów, czy zaburzeń erekcji spowodowanych chorobą czy przyjmowaniem leków, zgłosić się należy do odpowiedniego specjalisty. Zaburzenia o podłożu psychologicznym zasługują na niemniejszą (jeśli nie na większą!) uwagę. Aby poradzić sobie z taką sytuacją, konieczne może być zgłoszenie się do terapeuty seksuologa. Specjalista zapozna się z historią pacjenta, jego obawami i tym, jak postrzega on siebie, partnerkę i samo współżycie, a następnie wstępnie zdiagnozuje problem. Dopiero przyjrzenie się konkretnemu przypadkowi, ze wszystkimi jego niuansami i rozpoznanie relacji między psychiką, a zaburzeniami erekcji, może przynieść sukces.
coś w tym jest, nadmierny stres pryz kontaktach z dziewczynami często kończył się słabym wzwodem i krępującą sytuacją
Niestety znam to z autopsji :/ grunt to umieć się wyluzować i nie stresować że coś nie tak pójdzie, trudne ale możliwe. Suple też swoje pomogły
Zaburzenia erekcji na podłożu psychicznym to niestety bardzo częsty problem młodych chłopaków którzy zaczynają dopiero przygodę z seksem