Pragniesz mieć piękny i zdrowy uśmiech? Zastanawiasz się, nad leczeniem ortodontycznym? Dowiedz się, jak wygląda i ile kosztuje aparat ortodontyczny.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?

Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest nie tylko ze względów estetycznych. Jego podstawowym zadaniem jest korekta nieprawidłowego zgryzu, czyli bezpośrednia poprawa stanu zdrowia. Nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego jest aparat ortodontyczny. Wyróżnia się jego dwa typy: aparat ruchomy i aparat stały.

Aparat ortodontyczny pozwala korygować wady zgryzu. Pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia, a także napięcia mięśni. Prawidłowy zgryz to również zdrowsze zęby i dziąsła, dlatego przeprowadzone leczenie skutecznie zmniejsza ryzyko próchnicy, ścierania się zębów czy też chorób przyzębia. Aparat ortodontyczny umożliwia również walkę ze złymi nawykami, takimi jak: nieprawidłowa pozycja języka.

Gdzie założyć aparat ortodontyczny?

O konieczności leczenia ortodontycznego decyduje ostatecznie lekarz ortodonta. Pierwsza wizyta u tego specjalisty ma na celu dokładne zbadanie jamy ustnej i zgryzu. Lekarz zleca również wykonanie zdjęcia RTG szczęki. Po dokładnym zbadaniu decyduje, czy leczenie jest konieczne i jaką metodą najlepiej je wykonać. Swoje usługi w tym zakresie oferuje między innymi AllSmiles Dental. Doświadczeni specjaliści z pewnością pomogą w uzyskaniu zdrowego i pięknego uśmiechu.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Cena aparatów ortodontycznych zależna jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście rodzaj aparatu: ruchomy bądź stały. Kolejnymi: materiał, sposób montażu oraz sam czas leczenia. Do ceny samego aparatu należy bowiem doliczyć wizyty kontrolne, których liczba zależna jest z kolei od czasu trwania całego leczenia oraz postępów. Istotne jest również to, czy aparat zakładany jest na jeden czy na dwa łuki zębowe. W przypadku tej drugiej opcji koszty są znacznie wyższe.

Cena ruchomego aparatu ortodontycznego waha się najczęściej w granicach około 500 do 1000 złotych za jeden łuk. Ten rodzaj aparatu stosowany jest najczęściej do niewielkich korekt wad zgryzu. Przez ortodontów zalecany najczęściej dla dzieci, które nie posiadają jeszcze pełnego uzębienia. Osobom starszym najczęściej polecany jest aparat stały. Cena jednego łuku aparatu stałego z metalowymi zamkami to koszt około 2000 – 3000 złotych za jeden łuk. W przypadku aparatów wykonanych z porcelany bądź kryształu cena ta znacznie wzrasta.

Do ceny samego aparatu doliczyć należy cały koszt leczenia. Należy wziąć pod uwagę koszt wszystkich wizyt, zdjęć RTG, a także zdjęcia aparatu oraz płytki retencyjnej.

Czy aparat jest refundowany?

Aparat ortodontyczny stały nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyjątkiem jest jedynie program, który obejmuje opieką ortodontyczną dzieci z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

Refundowane jest natomiast leczenie wad zgryzu u dzieci aparatem ortodontycznym ruchomym. Świadczeniu podlegają dzieci, który nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

Jak wygląda aparat na zęby?

Aparat ruchomy zbudowany jest z płyty akrylowej oraz elementów z drutu stalowego. Płyta akrylowa znajduje się na podniebieniu, a stalowe elementy oplatają zęby. Jednym z najważniejszych elementów aparatu ortodontycznego są śruby ortodontyczne, dzięki którym można uzyskać rozszerzenie bądź zwężenie łuku zębowego.

Konstrukcja aparatów stałych składa się z pierścieni i zamków. Pierścienie umieszczane są na zębach trzonowych, a zamki przyklejane do powierzchni szkliwa. Wszystkie zęby łączy tzw. łuk leczniczy, który wykonany jest ze stali nierdzewnej bądź stopów kobaltowo-chromo-niklowych czy też niklowo-tytanowych. Zamki najczęściej wykonane są z metalu, ale dostępne są również plastikowe czy też ceramiczne.