Odczuwasz dokuczliwy ból w okolicach dróg moczowych? Krwiomocz jest dla Ciebie codziennością? A może przestałaś już liczyć, ile razy miałaś zapalenie pęcherza moczowego? To jedynie kilka subtelnych wskazówek od Twojego organizmu, iż powinnaś skontaktować się z lekarzem. Zastanów się również nad cystoskopią.

W porządku, ale co to właściwie jest ta cystoskopia?

Cystoskopia to inwazyjne badanie pęcherza moczowego przy pomocy metalowego wziernika o niewielkiej średnicy wprowadzanego przez cewkę moczową. To badanie pomaga nie tylko w rozpoznawaniu przyczyny, ale jest istotnym elementem leczenia chorób układu moczowego (1).

Kiedy powinnaś rozważyć to badanie?

Jest wiele niepokojących objawów, które mogą Cię zasygnalizować, że dzieje się coś niedobrego z Twoimi drogami moczowymi, między innymi:

  • krwiomocz (cystoskopię przeprowadza się w celu rozpoznania lub wyeliminowania zmian nowotworowych),
  • podejrzenie kamicy moczowej,
  • podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego,
  • wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza,
  • długotrwały, dokuczliwy ból oraz podrażnienie pęcherza,
  • nawracające zapalenie pęcherza moczowego.

Powinnaś zwracać uwagę na niepokojące sygnały od Twojego organizmu. Jeśli nie jesteś pewna, jak z nimi walczyć, skontaktuj się ze swoim lekarzem. On będzie wiedział, gdzie Cię skierować. Możesz mu też zasugerować badanie wziernikowe, aby wykluczyć te najgroźniejsze choroby układu moczowego. Jak przygotować się do badania?

O to nie powinnaś się martwić. Nie potrzebujesz specjalnej diety ani leków. Nie powinnaś też dużo pić, a najlepiej by było, gdybyś przed samym badaniem oddała mocz w toalecie. Dla własnego spokoju poinformuj urologa o swoich alergiach i lekach, jakie stosujesz. Bezpieczeństwo zawsze stawiaj na pierwszym miejscu. 

Zabieg cystoskopii jest wykonywany w sterylnych warunkach, więc jeśli tylko coś Cię zaniepokoi, masz całkowite prawo do tego, by odmówić urologowi wykonania zabiegu. 

Jak wygląda przebieg badania?

Cystoskopię zwykle wykonuje urolog w asyście pielęgniarki. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, ale jeśli silnie odczuwasz ból, poinformuj o tym swojego lekarza. Wówczas istnieje możliwość otrzymania znieczulenia ogólnego. Musisz wtedy pamiętać, iż na zabieg powinnaś przyjść na czczo. 

Zostaniesz ułożona na specjalnym fotelu, który przypomina ten, od badania ginekologicznego. Twoje nogi będą zgięte w stawach biodrowych oraz kolanowych i ułożone na podpórkach. Kiedy znieczulenie zacznie działać, urolog wprowadzi endoskop do pęcherza moczowego. 

Spróbuj zrelaksować się podczas wykonywania badania, a Twój komfort się podniesie.

No dobrze, a co z bólem?

Większość pacjentek z zaskoczeniem przyznaje, że cystoskopia jest nieco mniej przyjemna niż myślały. Pacjentki, które otrzymały znieczulenie miejscowe, skarżą się na pieczenie cewki moczowej. 

A co po badaniu?

Nie martw się. Już po upływie kilku godzin od chwili zakończenia badania powinnaś wrócić do pełni sił. Jednakże przez pewien czas po badaniu możesz odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu, ale i to szybko minie (jeśli się tak nie stanie – koniecznie poinformuj o tym swego lekarza). 

Cystoskopia nie jest najprzyjemniejszym zabiegiem, a jednak jest zabiegiem koniecznym, często potrafiącym uratować Ci życie. Nie ma co długo się nad nim zastanawiać. Nie zwlekaj, a nie będziesz tego żałować.

Źródło:

Przegląd Urologiczny, http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2398
Kalinowski L. (red.), Encyklopedia badań medycznych, Makmed, Gdańsk 1996, ISBN 83-905369-4-3
Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X