Skóra człowieka jest narażona na oddziaływanie różnorodnych czynników. Dotyczy to nie tylko cery, ale także całego ciała. Bodźce, które wpływają na funkcjonowanie struktur skórnych mogą mieć charakter zewnętrzny, określany mianem środowiskowego lub wewnętrzny. W zależności od tego wpływ na skórę charakteryzuje się jako pozytywny lub szkodliwy. Wszystko zależy od intensywności tych tych impulsów. Jednym z czynników zewnętrznych, jakie mają kluczowy wpływ na skórę jest słońce.

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Promienie słoneczne mają takie zastosowanie, że wnikają głęboko w warstwy skórne. Są to przede wszystkim promienie UVA oraz UVB. Wpływają one w ten sposób na zaburzenie procesów, jakie zachodzą w wewnętrznych jej strukturach. Skutki te mogą być krótkotrwałe, jak i mieć poważne konsekwencje, cechujące się długotrwałością.

Słońce bniża odporność skóry na działanie niebezpiecznych czynników, ponieważ jednocześnie dochodzi do osłabienia immunologicznych właściwości lipidowego płaszcza. Tym samym naskórek nie jest w stanie szybko reagować na zagrożenie, które dostaje się do wewnątrz tkanki podskórnej i tam wpływa na dezorganizację aktywności skórnej. Komórki nie wytwarzają należytej ilości kolagenu i elastyny, przez co cera szybciej się starzeje.

Należy pamiętać, iż wpływ na słońce nie odnosi się wyłącznie do okresu letniego, ale tak naprawdę skóra cały czas narażona jest na jego wpływ.

Jak słońce wpływa na skórę twarzy, a skórę reszty ciała?

Przede wszystkim wpływ promieni słonecznych na cerę i ciało jest inny. Wynika to z uwarunkowań biologicznych, jakie określają struktury skórne. Pomimo tego, iż składa się ona z jednakowych warstw, a mianowicie naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, to każda z nich jest inaczej uformowana i spełnia nieco odmienne funkcje. Głównie różnica polega na tym, że skóra twarzy jest o wiele cieńsza i ma mniej komórek w swojej budowie, niż na ciele. Z drugiej strony wydziela więcej lipidów, ponieważ w swoich strukturach posiada większą ilość gruczołów łojowych. Tym samym ma więcej porów i to na jej powierzchni na samym początku pojawiają się zanieczyszczenia i niedoskonałości.

Skóra twarzy jest także bardziej narażona na działanie zewnętrznych czynników, w tym słońca. Wynika to z tego, iż ciało można ochronić odzieżą, a cerę podczas aktywności dnia codziennego wyłącznie kremami z filtrem, te jednak także są skuteczne i bardzo pomocne.

Negatywne objawy wpływu słońca na skórę:

  • przedwczesne starzenie się cery, które występuje w postaci zmarszczek i utraty jędrności, skóra staje się jednocześnie szorstka i nieelastyczna
  • przebarwienia są niezwykle niebezpieczne i są wynikiem długotrwałych zaburzeń strukturalnych w warstwach skóry, nie da się ich wyeliminować, ponieważ cechują się stałością, możliwe jest jedynie ich matowienie podkładami lub specjalnymi kremami; przebarwienia występują w postaci brązowych plamek, to wynik nadmiernego nasłonecznienia pozbawionego ochronnych kosmetyków
  • oparzenia skóry mają charakter tymczasowy, jednak jeżeli to silny stopień poparzenia jest bardzo niebezpieczny, może bowiem pozostawić na powierzchni skóry blizny lub długotrwałe zaczerwienienia
  • nowotwory złośliwe mogą także dotknąć naszej skóry, głównie są wynikiem długotrwałego i bez ochrony narażenia cery na ekspozycję słoneczną

Pozytywne zastosowanie słońca na skórę twarzy

Słońce obok negatywnego wpływu na skórę może być także pozytywny. Niebezpieczeństwo, jakie słońce ze sobą wnosi, dotyczy głównie nadmiernej ekspozycji jego promieni na skórę. Można jednak temu zapobiec i sprawić, że w sposób korzystny przyczyni się do funkcjonowania skóry oraz jej estetycznego wyglądu. Sprawi, że będzie ona pokryta delikatną i naturalną opalenizną.

Ważne jest, aby chronić wtedy cerę, jak i całe ciało przed oddziaływaniem promieni UVA i UVB. Należy w tym celu stosować różnorodne kosmetyki, głównie kremy z filtrem i preparaty nawilżające. Słońce ma bowiem wysuszające właściwości i sprawia, że skóra staje się sucha i szorstka, a to doprowadza do starzenia się jej.

Więcej na stronie: http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Anthelios/Anthelios-XL-SPF-50-Bardzo-wysoka-ochrona-%C5%BBel-krem-do-twarzy-suchy-w-dotyku-p8351.aspx