Czym jest celiakia?

Celiakia to nic innego jak nietolerancja glutenu. Jest to choroba immunologiczna, którą ma się przez całe życie. Jedyną metodą leczenia tej choroby jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Celiakia to nie alergia

Celiakia jeszcze do niedawna uważana była za przypadłość małych dzieci, z którego się wyrasta. Jednak, to absolutnie mylna teoria. Z badań wynika, że celiakia dotyczy 1% populacji. Dodatkowo, warto podkreślić, że choroba ta może ujawnić się w każdym wieku. Możemy na nią zapaść zarówno po tym, jak wprowadzimy do diety dziecka gluten jak i w okresie dorastania. Może pojawić się podczas ciąży, być wynikiem dużego stresu, rezultatem silnej infekcji, a także po poważnej operacji. Najczęściej, celiakia diagnozowana jest u osób między 30 a 50 rokiem życia. Należy również wiedzieć, że na tę chorobę zapadają dwa razy częściej kobiety.

Celiakia objawy

Przede wszystkim, celiakię można poznać po wystąpieniu takich objawów jak bóle i wzdęcia brzucha, biegunki tłuszczowe lub wodniste, utrata masy ciała, chudnięcie, zaburzenia rozwoju u dzieci, niski wzrost, zmiana usposobienia, często depresja, objawy niedoborowe (np. uporczywa anemia) będące efektem zespołu złego wchłaniania. Celiakia może mieć również postać ukrytą. Pojawia się wtedy, gdy u osób, których obraz jelit jest prawidłowy we krwi pojawiają się ślady choroby. U takich osób, zanik kosmków jelitowych odbywał się będzie w przyszłości.

Celiakia diagnostyka

Gdy wydaje nam się, że jesteśmy chorzy na celiakię, powinniśmy przede wszystkim udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien nam wypisać skierowanie do gastroenterologa. Należy pamiętać, aby nie decydować się na przejście na dietę bezglutenową bez konsultacji z lekarzem. Lekarz gastroenterolog zleci wykonanie badań serologicznych krwi, które wykażą czy cierpimy na tę chorobę czy też nie.

Leczenie celiakii

Głównym zaleceniem jest oczywiście przejście na dietę bezglutenową. Jest to dieta na całe życie. Po zastosowaniu diety następuje poprawa samopoczucia. Dochodzi do regeneracji kosmków jelitowych, jednak odbywa się ona stopniowo i powoli przez wiele lat.