Codzienna pielęgnacja cery mieszanej, która z jednej strony przejawia skłonności do przetłuszczania, z drugiej zaś do przesuszania, nie jest wcale łatwym zadaniem. W tym przypadku należy zadbać o jednoczesne nawilżanie skóry na policzkach oraz w okolicy oczu, a także jej matowienie w pozostałych częściach twarzy. Osoby, które posiadają cerę mieszaną borykają się z wieloma dylematami: Czy powinny traktować ją bardziej jako cerę suchą czy może cerę tłustą? Czy do jej codziennej pielęgnacji należy używać kilku różnych kosmetyków? I czy można w jakiś sposób ułatwić sobie poszczególne zabiegi kosmetyczne?

Cera mieszana – charakterystyka

Cera mieszana stanowi połączenie cery tłustej, posiadającej tendencje do przetłuszczania, błyszczenia i rozszerzonych porów na czole, nosie i brodzie, a także cery suchej na policzkach i wokół oczu, która przejawia skłonności do nadmiernego przesuszania, łuszczenia się i pieczenia. Czasami zdarza się, że miejsce suchej skóry i wrażliwej skóry na policzkach i wokół oczu zajmuje cera normalna, ułatwiając nieco codzienną pielęgnację twarzy, jednak cera mieszana zdecydowanie częściej łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej, która dodatkowo wykazuje nadwrażliwość na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Cera mieszana – przyczyny

Posiadanie cery mieszanej jest zazwyczaj efektem zaburzonej pracy gospodarki hormonalnej w organizmie – dlatego najczęściej mają z nią do czynienia nastolatki, a także kobiety w ciąży i panie przechodzące okres menopauzy. Jeżeli kondycja cery na czole, nosie i brodzie znacznie różni się od stanu skóry w pozostałych częściach twarzy, warto przede wszystkim zdecydować się na wykonanie podstawowych badań hormonalnych oraz podjęcie właściwego leczenia, które pomoże unormować pracę gruczołów łojowych na całej powierzchni twarzy.

Cera mieszana – kosmetyki i codzienna pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja cery mieszanej może wzbudzać w nas wiele wątpliwości – okazuje się bowiem, że nie możemy traktować ani jako całkowicie tłustej, ani też suchej. Czy w związku z tym istnieje konieczność stosowania oddzielnych preparatów do pielęgnacji skóry tłustej na czole, nosie i brodzie, a także kosmetyków do cery suchej na policzkach i wokół oczu? W tym przypadku wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji znajduje się nasza twarz:

  • Jeżeli skóra na czole, nosie i brodzie delikatnie się przetłuszcza i błyszczy, zaś na policzkach i w okolicach oczu przypomina bardziej cerę normalną z lekkimi skłonnościami do przesuszania i podrażnień, możemy zdecydować się na stosowanie jednego kremu lub preparatu do oczyszczania twarzy, przeznaczonego specjalnie do pielęgnacji cery mieszanej.
  • Jeśli jednak skóra w tych dwóch rejonach znacznie się od siebie różni – to znaczy intensywnie przetłuszcza się w strefie T i posiada częste skłonności do pojawiania się zmian trądzikowych, zaś w pozostałej części twarzy jest bardzo sucha i często zaczerwieniona – należy rozważyć dwutorową pielęgnację twarzy, w której znajdą się odpowiednie kosmetyki zarówno do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, jak i suchej oraz wrażliwej.

Cera mieszana – jakie kosmetyki ułatwią nam jej pielęgnację?

W pielęgnacji cery mieszanej bardzo duże znaczenie ma właściwy sposób nawilżania, jak i oczyszczania twarzy. Chcąc ułatwić sobie zadanie codziennej pielęgnacji tego typu cery warto wziąć pod uwagę dwa rodzaje kosmetyków:

  • Płyn micelarny – to kosmetyk, który idealnie rozwiązuje problem jednoczesnego oczyszczania cery tłustej i trądzikowej, jak i suchej i wrażliwej. Jego skład został bowiem skomponowany w taki sposób, by spełniał potrzeby różnych typów cer i radził sobie z różnymi niedoskonałościami skóry.
  • Krem nawilżający do cery mieszanej w formie żelu np. Vichy Aqualia Thermal Spa na dzień. Kremy do cery mieszanej o lekkiej konsystencji pozwolą nawilżyć naskórek w jego głębokich warstwach, a jednocześnie pomogą zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.