Ciśnienie tętnicze krwi to jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących naszego zdrowia. Jego prawidłowa wartość, powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 – 139/89 milimetrów słupa rtęci. Wszelkie odchylenia od tych wartości wskaźników, a szczególnie te powtarzające się co jakiś czas, wymagają konsultacji z lekarzem. Dlatego właśnie powinniśmy regularnie kontrolować nasze ciśnienie i w tym celu wyposażyć się we właściwy ciśnieniomierz.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Ciśnieniomierze możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest ciśnieniomierz mechaniczny, znany również jako ciśnieniomierz zegarowy. W jego przypadku konieczne jest ręczne napompowanie mankietu i odsłuchiwanie tonów nad tętniącą ramieniową, za pomocą słuchawek lekarskich. Wartości ciśnienia odczytuje się z tzw. zegara, o odpowiedniej skali, wyposażonego we wskazówki.

Spośród nich możemy wymienić także sprężynowe oraz rtęciowe, które różnią się od siebie obsługą oraz dokładnością. Kolejnym rodzajem, są ciśnieniomierze elektroniczne. Są one prostsze w obsłudze i nie wymagają użycia słuchawek lekarskich. Wartość ciśnienia jest zaś pokazywana na wyświetlaczu. Są one dużo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, ale mniej dokładne, niż mechaniczne.

Elektroniczny: nadgarstkowy czy naramienny?

Tą grupę także możemy podzielić, biorąc pod uwagę różne kryteria. Ze względu na miejsce umieszczenia mankietu dzielimy je na naramienne oraz nadgarstkowe. Te pierwsze są znacznie dokładniejsze, ale mniej wygodne w użyciu. Ze względu na dodatkowe czynności, podzielić je możemy na automatyczne oraz półautomatyczne. Przy użyciu tych pierwszych, po założeniu mankietu oraz naciśnięciu przycisku, pomiar wykonywany jest w pełni przez aparat. W tym drugim, oprócz założenia mankietu, to operator musi także zadbać o jego napompowanie.

Wybór ciśnieniomierza zależy zatem od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać o tym, że te, których obsługa jest trudniejsza, mogą nie być właściwym wyborem dla osób starszych. Wybór ciśnieniomierza warto skonsultować także z lekarzem specjalistą, który podpowie na co zwrócić uwagę. Wybierając jednak taki, czy też inny rodzaj ciśnieniomierza, warto dokonać dobrego wyboru. Ciśnieniomierz Gess wydaje się być właśnie takim wyborem. Wysoka jakość sprzętu medycznego tego typu, to absolutna podstawa, dlatego warto zaufać doświadczonej marce, wyposażyć się w ciśnieniomierz i w trosce o zdrowie regularnie kontrolować swoje ciśnienie.