Odpowiednio zdrowa dieta jest szansą na to, aby kobieta w ciąży czuła się dobrze. Dzięki dobrze dobranej diecie 9 miesięcy przebiegnie spokojnie, a kobieta nie przybierze zbyt dużo kilogramów, później trudnych do zrzucenia.

Poza tym, zdrowa dieta pomoże uniknąć pogorszenia wyglądu, które nieraz obserwowany jest u kobiet w ciąży. A więc podkrążonych oczu, bladej cery.

 

Woda

Przede wszystkim dieta dla kobiet w ciąży powinna być bogata w dużą ilość wody. Pomaga w ciążowych dolegliwościach. Zapobiega zmęczeniu. Poza tym, jest również pomocna podczas nudności. Należy pić wodę często w ciągu dnia, a nudności osłabną. Wiadomym jest, że nudności i wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu. W przypadku kobiet w ciąży jest to bardzo niebezpieczne, dlatego spożywanie dużej ilości wody jest konieczne. Warto przyjmować około 2 l płynów dziennie. Można również pić mleko, soki owocowe oraz warzywne. Są one bogate w dużą ilość witamin i minerałów, którzy kobieta podziewająca się dziecka potrzebuje.

Nieszkodliwa dieta

Ważne jest, aby kobieta w ciąży jadła jedynie świeże rzeczy. Nie jest możliwe jedzenie wtedy produktów drugiej świeżości. Należy unikać również surowego i niedogotowanego mięsa. Należy więc wyłączyć ze swojej diety tatara, krwiste befsztyki oraz sushi. U kobiet w ciąży, które jedzą takie dania często pojawia się toksoplazmoza.

Ważne jest również, aby unikać surowych jajek. Mogą się w nich znajdować zarazki salmonelli. Kobieta w ciąży powinna również używać jak najmniej kostek rosołowych, sosów instant oraz konserw. Warto unikać wysoko przetworzonej żywności.

Warto ulegać jedynie zachciankom, które są zdrowe. Jest to bardzo ważne. Jeśli mamy ochotę na pasztet z gęsi, możemy sobie pozwolić na jeden lub dwa plasterki. Na pewno jednak powinniśmy unikać potraw, o których na samą myśl nam się robi niedobrze.

Co warto jeść w ciąży?

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w kwas foliowy, który możemy znaleźć w zielonych warzywach i pomarańczy. Można również szukać go w bobie, orzechach, słoneczniku i kiełkach pszenicy.