Skaza białkowa to przewlekła choroba zapalna, która daje wiele uciążliwych symptomów. Jako że nie da się jej zapobiec, należy skoncentrować się na działaniach prowadzących do zmniejszenia nasilenia objawów. Podstawą jest odpowiednio skomponowana dieta. Sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis malucha.

Skaza białkowa to potoczna nazwa dla alergii pokarmowej, która najczęściej przyjmuje formę atopowego zapalenia skóry (AZS). Chociaż jej przyczyny nie są do końca znane, istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Czy to skaza białkowa?

Zanim jednak zaczniesz wprowadzać zmiany żywieniowe w diecie Twojego dziecka, upewnij się, że dolegliwości faktycznie wskazują na skazę białkową.

Choroba objawia się przede wszystkim występowaniem zmian skórnych w okolicach twarzy (np. silne zaczerwienienie policzków), rąk i nóg, brzucha. W zależności od stopnia nasilenia, zmiany mogą mieć postać niewielkich łuszczących się płatów lub niewielkich czerwonych krostek.

Ponadto objawom typowym dla atopowego zapalenia skóry mogą towarzyszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunka (również z domieszką krwi), wymioty, zaparcia, kolka.

Co podawać dziecku ze skazą białkową?

Skaza białkowa to skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dziecka. W efekcie organizm nieprawidłowo reaguje na niektóre składniki zawarte w pożywieniu. Alergia może być związana ze spożyciem takich produktów spożywczych jak: pszenica, soja, ryby, cytrusy, orzechy. Jednak w okresie niemowlęcym najczęściej skaza białkowa jest bezpośrednio związana z produktami zawierającymi białko mleka krowiego, np. kazeinę i białka serwatkowe.

O czym więc należy pamiętać, komponując dietę dla dziecka?

  • Zrezygnuj z podawania pokarmów uczulających

Koniecznością jest zastosowanie diety eliminacyjnej, której istotą jest wykluczenie produktów spożywczych zawierających alergeny. Zrezygnuj zatem z podawania dziecku produktów mlecznych, np. jogurtów, kefirów, serków.

Specjaliści zalecają, by dieta eliminacyjna była prowadzona przez okres co najmniej 6 miesięcy – do ok. 9-12 miesiąca życia dziecka.

  • Zastąp wykluczone produkty innymi

Dieta eliminacyjna nie polega wyłącznie na wykluczeniu uczulających grup pokarmów. Aby nie dopuścić do niedoborów witamin i minerałów w organizmie dziecka, wszystkie wyeliminowane pokarmy należy zastąpić innymi. Muszą to być produkty, które dostarczają taką samą ilość składników odżywczych jak te wyeliminowane.

  • Zmiana mleka modyfikowanego

Jeżeli podajesz niemowlęciu mleko modyfikowane i jedynie podejrzewasz alergię na białko mleka krowiego, warto zmienić je na mleko hipoalergiczne – zawiera ono białko mleka krowiego o nieznacznym stopniu hydrolizy.

Jeżeli natomiast u dziecka została zdiagnozowana alergia na białko mleka krowiego, wówczas pediatra powinien zalecić tzw. preparat mlekozastępczy zawierający białko mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy.

Pamiętaj, że skaza białkowa u dziecka oznacza duże ryzyko uczuleń na alergeny inne niż białko mleka krowiego. Dlatego musisz zachować szczególną ostrożność w momencie wprowadzania kolejnych produktów spożywczych do diety dziecka.