Dietetycy, trenerzy fitness i lekarze zgodnie podkreślają, iż możliwe jest odchudzanie bez diety. Wystarczy trzymać się reguł żywieniowych, pić więcej wody i prowadzić aktywny tryb życia. To prosta reguła ale bardzo skuteczna i znana od bardzo dawna. Warto więc do tej codziennej zdrowotnej reguły wprowadzić algi, które skutecznie wspomagają walkę z nadwagą. Sprawdź gdzie można je znaleźć i jak stosować?
Algi mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Od przemysłu spożywczego i rolnictwa zaczynając, po przemysł farmakologiczny i kosmetyczny. Ich najważniejsze znaczenie dotyczy jednak sfery zdrowia i poprawy komfortu życia. W medycynie algi wykorzystywane są w walce z nowotworami, cukrzycą, gruźlicą, grypą. Wpływają na zdrowie zębów i kości, leczą artretyzm, wspomagają krążenie krwi, mają właściwości antykoagulacyjne (przeciwzakrzepowe), chronią oczy. To także doskonałe antidotum na choroby cywilizacyjne, także otyłość, ponieważ nie tylko oczyszczają organizm, ale pomagają w procesach trawiennych i pozbyciu się zbędnych kilogramów.
Znaczenie alg w codziennej diecie
W krajach Azji Południowo-Wschodniej algi morskie od dawna zajmują czołowe miejsce. Są źródłem białka, witamin i składników mineralnych, a niektóre z dań azjatyckich, bez alg, w ogóle tracą swój egzotyczny charakter. Rośliny te dostarczają organizmowi wszystkich składników mineralnych obecnych w wodzie i to w postaci łatwo przyswajalnej przez człowieka. W algach znajdziemy m.in. wapń, magnez, potas, sód, żelazo. Zawierają one wiele witamin: beta-karoten, czyli prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminy C, E, K i PP, a także dużo białka. Są doskonałym źródłem aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie potrafi produkować i dlatego musi je pobierać z pożywieniem. Dzięki temu są idealne do uzupełniania diety wegeteriańskiej i wegańskiej. Regularne spożywanie alg wspomaga proces oczyszczania organizmu a także poprawia odporność organizmu i zapobiega zakażeniom bakteryjnym oraz wirusowym. Ponadto, hamują rozwój nowotworów oraz wspomagają proces leczenia chorób nowotworowych i zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia.
Właściwości prozdrowotne alg sprawiają, iż zaleca się spożywanie chociaż raz w tygodniu suplementów diety lub posiłków zawierających algi, szczególnie przez sportowców, wegetarian oraz przewlekle chorych w celu wzmocnienia organizmu. Algi korzystnie wpływają na skórę – zmniejszają cellulit, ujędrniają i nawilżają skórę, usprawniają krążenie. W tym przypadku pomocne mogą być okłady z alg.
Schudnij bez stresu
Znaczenie alg w procesie odchudzania jest wykorzystywane przez wiele firm badawczych, farmaceutyczny i medycznych. Zawierają one stosunkowo mało kwasów tłuszczowych (1-2%), są praktycznie bezkaloryczne. – Badania kliniczne przeprowadzone przez niemieckich naukowców dowiodły, że dzięki nim można schudnąć bez towarzyszących temu procesowi niedogodności, takich jak uczucie głodu czy stresu. Udowodniono również, że regularne stosowanie preparatów z algami pozwala zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii, nawet o 57 670 kcal rocznie, co naturalnie wpływa na spadek masy ciała – tłumaczy Anna Pasternak-Winiarska, dietetyk z firmy Havac.
W przeprowadzonych badaniach wykorzystano skoncentrowany alginian sodu – Alginat CM3, tj. ekstrakt z brunatnic. Alginian sodu tworzy w żołądku galaretowatą substancję, wyścielając i ograniczając jego pojemność. Zawarte w ścianach żołądka mechanoreceptory, przekazują wtedy bodźce do ośrodka sytości w mózgu, dając znać, że organizm jest już najedzony. Dzięki temu efektem przeprowadzonych badań było:
- do 10 kg mniej, bez wysiłku – o taką wartość zmniejszyła się masa ciała u osób badanych, przy zachowaniu zbilansowanej diety
- 20 % więcej osób z sukcesem zakończyło proces odchudzania – badani wskazywali, że łatwej było im stosować dietę odchudzającą, ponieważ nie odczuwali zawiązanego z nią uczucia głodu i stresu..
- do 6 godzin bez uczucia głodu – tak długi okres odczuwania sytości wynika z faktu, że algi wykazują dużą stabilność w kwaśnym środowisku żołądka. Oznacza to, że Alginian CM3 rozkłada się dopiero po opuszczeniu żołądka, w jelicie.
- 158 kcal dziennie mniej – o taką wartość kaloryczną zmniejszyła się dzienna kaloryczność posiłków u osób stosujących algi zwarte w tym suplemencie.
Algi to warty uwagi sposób na walki z otyłością. – Aby osiągnąć długotrwały efekt, nieodzownym jest również stosowanie zasad zdrowego żywienia. Wszędzie liczy się umiar i równowaga. Odchudzanie to proces, który wymaga czasu, motywacji i wiary w siebie. Zdrowy styl życia, w tym właściwie nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i dużo uśmiechu to podstawa by być atrakcyjnym i jeszcze dłużej cieszyć się witalnością i zdrowiem – dodaje Anna Pasternak-Winiarska, dietetyk z firmy Havac.
Pamiętajmy, że pierwszym krokiem w stronę zmniejszenia masy ciała jest zmiana nawyków żywieniowych i zbilansowana dieta. Jednak, ze względu na błędy żywieniowe z przeszłości (ciągłe podjadanie, jednorazowe spożywanie dużych objętości jedzenia), może być to szczególnie trudne. –Wtedy możemy wspomóc się środkami, które w bezpieczny sposób pozwolą ograniczyć ilość spożywanego pokarmu i zaspokoją uczucie głodu, bez dodatkowych kalorii. Do tego celu wykorzystuje się na przykład preparaty zawierające alginian sodu , czyli skoncentrowany wyciąg z alg morskich, które wypełniają żołądek dając uczucie sytości” – radzi Anna Pasternak-Winiarska.
Źródła:
- Podwójnie zaślepione, krzyżowe badanie kliniczne z randomizacją i kontrolą placebo, mające zbadać efekt uczucia sytości wywoływany przez preparat Alginat CM3. Willmen et al. Der Hausarzt, 13, 67, 2002 Ley F, Prueckner S, Reineke T, Willmen HR, Aktuel Ernaehr 27, 343, 2002
- Znaczna redukcja wagi dzięki stymulacji ośrodka sytości. Randomizowane, podwójnie zaślepione badanie z kontrolą placebo. Willmen H-R, Ley F, Prueckner S. Der Allgemeinarzt, 24, 1464-1468, 2002
- Randomizowane, podwójnie zaślepione, krzyżowe badanie kliniczne z kontrolą placebo, oceniające skuteczność preparatu Alginat CM3, jeśli chodzi o wpływ na ilość spożywanej żywności i zmniejszenie apetytu, Ley F, Prueckner S, Willmen HR Aktuel Ernaehr 28, 330, 2003
- American Journal of Clinical Nutrition
- European Journal of Clinical Nutrition
ktoś testował tego typu produkty ? szczerze wątpię w skuteczność