Blizny to jedne z tych zmian skórnych, z którymi trudno nam się pogodzić. Gdy jakaś pojawia się na naszym ciele, robimy wszystko by się jej pozbyć lub chociaż zmniejszyć. W związku z tym, że są one „świeże” do około roku, mamy dużo czasu by z nimi walczyć. Po tym okresie cały proces może być trudniejszy.

Gojenie blizn

Wszystko przebiega w czterech krokach. Pierwszy z nich zaczyna się w momencie podrażnienia skóry. Uszkodzenie może spowodować na przykład wypadek lub operacja. Na początku w miejscu rany pojawia się skrzep krwi. Późniejsza faza wiąże się z samoczynnym oczyszczeniem zranienia. W trzecim etapie rozpoczyna się proces wytwarzania kolagenu. Dzięki temu na ranie powstaje nabłonek. Ostatnim krokiem przy zabliźnianiu jest tak zwana faza przebudowy. To właśnie ona trwa około dwunastu miesięcy.

Różne rodzaje

W zależności od przyczyny zranienia blizny mogą być różne. Zupełnie inaczej będzie wyglądała blizna po oparzeniu, a inaczej po zabiegu chirurgicznym. Każda jednak, w początkowym okresie jest lekko różowa. Jej kolor się zmienia wraz z procesem gojenia. Bardzo ważne jest, by niezależnie od rodzaju rany szybko rozpocząć leczenie. Bezpiecznym i skutecznym środkiem, który pomoże nam zwalczyć niechciane zmiany na skórze są plastry sylikonowe Sutricon.

Jak walczyć?

Na szczęście sposobów na to, by zniwelować blizny jest wiele. Każdy z nich wiąże się jednak z systematycznością. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, poszukajmy informacji na temat procesu gojenia. Znajdziemy je na stronie wszystkoobliznach.pl. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w który, etapie blizna jest najbardziej podatna na działania z zewnątrz.

Zazwyczaj wszystko zaczyna się od zastosowania, takich środków jak plastry sylikonowe czy specjalne żele Sutricon. Oba te produkty są bezpieczne dla naszej skóry oraz bardzo wygodne w użytkowaniu. Po regularnym stosowaniu znacznie poprawiają wygląd blizny i widocznie ją zmniejszają.

Bardzo ważne jest też, aby nie wystawiać blizn na działanie słońca. Nie zdzierajmy też siłą powstałych strupków, ponieważ znacznie spowolni to proces gojenia.