Klaustrofobia jest chorobą, której podstawowym objawem jest silny lęk przed zamknięciem w ciasnym pomieszczeniu. Przyczyny, choć nie do końca poznane, prawdopodobnie mają podłoże psychiczne, związane najczęściej z traumą przeżytą przez danego pacjenta.

Jak leczyć klaustrofobię?

Ze względu na przebieg i podłoże choroby należy leczyć ją niejako ingerując w psychikę. Jedną z takich metod jest metoda psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która polega na oswajaniu się z lękiem. Pod okiem specjalisty pacjent uczy się pewnych umiejętności, które stopniowo wygaszają u niego napady lękowe (1). Chory oswaja się ze swoimi słabościami i z czasem przestają mu one przeszkadzać.

Alternatywną metodą (2), którą proponuje ADAA (Anxienty and Depression Association of America) jest 16-punktowa terapia. Zakłada ona między innymi zmianę diety, aktywność, skupienie uwagi na sobie i jednoczesne otwarcie się na inne osoby, zabawę, relaks, wyrzucenie z siebie lęku i opisanie go, fantazjowanie, uświadomienie sobie problemu, powtarzanie, że to minie, znalezienie grupy wsparcia oraz zwrócenie się o pomoc.

Więcej jak radzić sobie w przypadku napadu lęku przeczytasz na adamed.expert >>

Z kolei farmakologiczna metoda leczenia klaustrofobii polega na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych. Zwykle nie ma jednak takiej potrzeby. Należy też uważać, ponieważ niektóre z leków mogą powodować uzależnienie, a ich działanie tylko na chwilę zmniejsza objawy lęku. Kolejnym minusem takiej terapii jest fakt, że osoby cierpiące na fobię muszą przyjmować przepisane środki bez przerwy, bo tylko wówczas będą one działać.

1. Popiel A., Prągłowska E. Psychiatria w Praktyce Klinicznej, 2009, Tom 2, nr 3, s. 146-155 dostęp online: https://www.researchgate.net/profile/Agnieszka_Popiel/publication/255620049_Psychoterapia_poznawczo-behawioralna_-_praktyka_oparta_na_badaniach_empirycznych/links/5506f09c0cf26ff55f7b3f0e/Psychoterapia-poznawczo-behawioralna-praktyka-oparta-na-badaniach-empirycznych.pdf Data dostępu: 16.05.2017

2. Juan S. (2007). Zagadki mózgu. Gdańsk: VM Group s. 69-73