Wiele się mówi o tym, jak należy przygotować się do porodu. Tymczasem kwestia połogu jest równie ważna. Sprawa ta rodzi wiele obaw – szczególnie u kobiet, które są w pierwszej ciąży. Co należy wiedzieć – jak się przygotować, jak przetrwać trudne chwile? Eksperci wyjaśniają.

Przez okres 9 miesięcy ciało stopniowo się zmieniało – po to, by przygotować organizm do narodzin dziecka. Po porodzie cały proces musi się „odwrócić” – tak, aby organizm powrócił do formy i był jednocześnie przygotowany do nowej sytuacji związanej z opieką nad niemowlęciem.

Połóg – co to jest?

Połóg to okres bezpośrednio po porodzie, którego istotą jest stopniowe ustępowanie zmian czynnościowych, anatomicznych i morfologicznych zachodzących jeszcze na etapie ciąży. Pozwala organizmowi wrócić do normalnego funkcjonowania – jak przed ciążą.

Trwa 6 tygodni, a można podzielić go na 3 okresy:

  • bezpośredni – to pierwsze 24 godziny po porodzie
  • wczesny – to pierwszy tydzień po porodzie
  • późny – trwa do 6 tygodni po urodzeniu dziecka.

Jak się przygotować do połogu?

Chociaż powracanie do stanu sprzed ciąży jest wpisane w fizjologię, połóg zawsze wiąże się z pewnymi dolegliwościami mogącymi przysparzać wiele kłopotów.

  • Bóle i skurcze w dole brzucha

To mało przyjemne objawy połogu, które świadczą o obkurczaniu się macicy. Najsilniejsze dolegliwości pojawiają się w pierwszych godzinach po porodzie, a z czasem ustępują.

Jeżeli ból jest bardzo uciążliwy, możesz zażyć łagodne środki przeciwbólowe (np. paracetamol).

  • Wydzielina z dróg rodnych

Wypływająca z dróg rodnych wydzielina to tzw. odchody połogowe. Ich pojawienie się ma związek z oczyszczaniem macicy. W pierwszych dniach wydzielina jest krwista, natomiast pod koniec okresu połogowego zamienia się w śluz.

Bądź przygotowana na dużą ilość odchodów – na listę wyprawkową niech trafią bawełniane podpaski (tzw. podkłady poporodowe). Zmieniaj je jak najczęściej, aby zachować maksymalną higienę.

  • Rana po nacięciu krocza

Chociaż nacinanie krocza przestało być standardem, niekiedy dochodzi do jego samoistnego pęknięcia. Powstałą w ten sposób ranę należy odpowiednio pielęgnować.

Pamiętaj o tym, by zachować higienę, tj. myć ręce przed i po zmianie podpasek, podmywać się letnią wodą i osuszać ranę jednorazowymi chusteczkami. Ważne jest, by zapewnić swobodny dopływ powietrza do rany.

  • Rana po cięciu cesarskim

Jeżeli nie rodziłaś siłami natury, a konieczne było przeprowadzenie cięcia cesarskiego, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji rany.:

  • unikaj nadmiernego moczenia świeżej rany – zasłoń szwy, a po kąpieli delikatnie osusz to miejsce
  • staraj się również zapewnić ranie stały dopływ świeżego powietrza – noś więc przewiewną bawełnianą bieliznę.

Pamiętaj! To czas, w którym organizm powraca do formy. Dlatego musisz się oszczędzać i zadbać o siebie. Bądź też w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem – specjalista rozwieje Twoje wątpliwości, jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy.