Dna moczanowa, nazywana niegdyś „chorobą królów” lub „chorobą ludzi bogatych” ma według najnowszych badań dotknąć 1 do 2 procent populacji na którymś z etapów życia. Czym jednak w rzeczywistości jest ta choroba, co ją powoduje i jak się objawia ?

Dna moczanowa to nic innego jak choroba polegająca na występowaniu zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi – stan ten nazywany jest hiperurykemią. Przyczyny odkładania się tego kwasu bywają różne. W większości przypadków jest to dolegliwość dziedziczona genetycznie, na którą osoba chora nie ma wpływu. Około dwunastu procent przypadków dny jest jednak powodowane przez nieprawidłowy tryb życia. Występowanie hiperurykemi wykazuje silny związek z nadużywaniem alkoholu, spożywaniem zbyt dużych ilości cukru, mięsa oraz owoców morza. Niegdyś uważano, że negatywny wpływ na zdrowie może mieć również konsumpcja warzyw zawierających znaczne ilości puryny, np. soczewicy czy fasoli, późniejsze badania wykazały jednak brak związku przyjmowania tej substancji z rozwojem dny moczanowej. Ryzyko dny możemy natomiast zminimalizować spożywając witaminę C, nabiał oraz kawę. Korzystny wpływ wykazuje również aktywność fizyczna.

Dna moczanowa objawy

Jak objawia się właściwa choroba? Najczęściej występującym objawem są bóle stawów, występujące na skutek zapalenia tychże – dzieje się tak, gdyż znajdujący się we krwi w zbyt dużym stężeniu kwas moczowy odkłada się w stawach i ścięgnach w formie kryształków, co powoduje bolesne stany zapalne charakteryzujące się zaczerwienieniem i silnym gryząco-piekącym bólem, występującym zwłaszcza w nocy, kiedy spada znacznie temperatura ciała człowieka. Gdy objawy te obejmą duże palce stóp, dnę określa się nazwą „podagra”. Bólowi stawów mogą niekiedy towarzyszyć takie objawy jak gorączka oraz zmęczenie.

Charakterystyczne dla dny jest również występowanie tak zwanych guzków dnawych, będących konsekwencją długotrwałej hiperurykemi. Guzki te są w rzeczywistości kryształkami kwasu moczowego. Zazwyczaj nie są one bolesne.
Dna moczanowa może natomiast wywołać wytrącenie się kryształków kwasu moczowego w nerkach, co powoduje tworzenie się kamieni nerkowych, którym towarzyszy szereg osobnych poważnych dolegliwości.

W leczeniu dny moczanowej podstawowym działaniem jest łagodzenie objawów ostrych ataków zapalenia stawów. Dokonuje się tego za pomocą stosowania szeregu leków obniżających poziom kwasu moczowego w surowicy. Leczenie objawowe obejmuje również takie czynności jak na przykład okłady lodowe, mogące uśmierzyć ból stawów. W ostrzejszych atakach stosuje się także niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy oraz kolchicyny. Systematyczne obniżanie poziomu kwasu moczowego u pacjentów z dną moczanową może prowadzić do stopniowego całkowitego wyleczenia choroby.

Istotna w leczeniu choroby jest również zmiana trybu życia pacjenta, co obejmuje zazwyczaj głównie zmiany w diecie – częściową rezygnację z alkoholu, słodyczy, czerwonego mięsa i owoców morza. Pacjentom zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej, co ma korzystny wpływ na stan zdrowia.

Zobacz jak leczyć dnę moczanową na naszym serwisie o leczeniu dny moczanowej.