Szukając spokoju i relaksu dla całego ciała warto wybrać masaż klasyczny, znany już w Starożytności, po dziś jest uznawany za jedno z największych dobrodziejstw, które możemy sobie zafundować. Czym jest ten rodzaj masażu i na co zwrócić uwagę wybierając specjalistę?

Tajniki masażu klasycznego

Z pewnością znakomita większość osób słyszała o masażu klasycznym. Zazwyczaj kojarzy się on z uciskaniem kolejnych partii ciała. Bardzo często sami, w domowych pieleszach próbujemy zaznać przyjemności z masowania, ale powiedzmy sobie szczerze, masaż klasyczny jest sztuką, której nie można się nauczyć z dostępnych w sieci filmów instruktażowych. Co więcej, nieumiejętnie wykonywany może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Zabieg łączy w sobie kolejne sekwencje, które nie mogą trwać zbyt krótko, ani zbyt długo. Co więcej, muszą mieć określony kierunek, właściwą siłę i cechować się niesamowitą precyzją. Wykonuje się go na specjalistycznym stole zabiegowym gwarantującym prawidłowe ułożenie ciała. Poszczególne elementy – począwszy od przygotowania po zakończenie masażu odgrywają szalenie ważną rolę.

Skutki masażu klasycznego

Wprawne ręce masażysty potrafią zdziałać naprawdę wiele — podstawowym efektem jest ogólne rozluźnienie i wyzbycie się stresu. Uzyskanie spokoju ciała i umysłu jest poniekąd podstawowym założeniem zabiegu.

Mięśnie są wyraźnie rozluźnione, skóra odpowiednio napięta i wypoczęta. Co więcej, masaż wspomaga działanie układu krążenia i układu odpornościowego. Niewiele osób wie, że jest on doskonałym uzupełnieniem diet odchudzających — wspomaga i uaktywnia przemianę materii oraz dobroczynnie wpływa na skórę. Jest on pomocy w niwelowaniu bólu i bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży.

Kroki masażu

Masaż rozpoczyna się od swego rodzaju ślizganiu się po powierzchni skóry. Głaskanie — bo tak nazywamy pierwszy etap może mieć formę powierzchowną lub głęboką. Ma za zadanie przygotować ciało do dalszych działań, a także poprawić krążenie i zniwelować obrzęki. W niektórych przypadkach jest to jedyna forma, którą można zastosować.

Kolejno następuje lecznicze rozcieranie, które jest zalecane szczególnie u osób po urazach. Po nim masażysta może przystąpić do wyciskania pobudzającego układ limfatyczny oraz ugniatania intensywnie pobudzającego mięśnie.

Następnym krokiem jest oklepywanie wykonywane z różną siłą. Istotne jest, by kontakt dłoni masażysty z ciałem był jak najkrótszy. Wibracja natomiast ma znaczenie szczególnie u osób z nadwagą, cellulitem i chorobami natury neurologicznej. Wykonuje się ją ręcznie lub przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Klasykę kończą roztrząsanie i wałkowanie.

Spraw sobie przyjemność

Z całym przekonaniem wybór masażu klasycznego jako stałego elementu dbałości o ciało przynosi ogromne korzyści prozdrowotne. Ważne, by był on wykonywany przez osoby, które poznały jego tajniki i posiadają stosowne kwalifikacje. Wybierając gabinet masażu, zwróćmy uwagę nie tylko na jego wyposażenie, ale zapytajmy się także o kompetencje masażystów. Jeśli chcemy by masaż był przede wszystkim uzupełnieniem jakiejś terapii bądź leczenia, wpierw skonsultujmy się z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z Medica Spa