Zmiany skórne pojawiające się na skórze to najczęściej objaw alergii. Jedną z najpopularniejszych reakcji alergicznych skóry jest egzema, czyli atopowe zapalenie skóry. Jak ją rozpoznać i leczyć (1)?

Czym są alergie skórne?

Zbyt mocna reakcja układu immunologicznego na substancje obecne w powietrzu (alergeny) prowadzi do alergii, które mogą objawiać się w różny sposób. Zwykle głównym objawem jest katar i zatkany nos, może pojawić się też wodnista wydzielina z nosa, kaszel, łzawienie, zaczerwienione oczy oraz świąd powiek. W przypadku chorych na egzemę objawy mają charakter skórny. Na ciele chorego pojawiają się zmiany wywołane chorobą (1).

Atopowe zapalenie skóry, czyli egzema

Egzema jest wrodzoną chorobą przewlekłą, która objawia się pieczącymi zmianami skórnymi i świądem. Na skutek zaburzenia działania białka (filagryny) skóra traci właściwości ochronne przez co jest niedostatecznie nawodniona, a połączenia między komórkami, które ją budują, rozluźnione. To prowadzi do tegp, że skóra nie spełnia funkcji skutecznej bariery przeciwko alergenom, drobnoustrojom i innym czynnikom. Egzema może powstać już nawet w pierwszych tygodniach życia człowieka. Badania wykazały, że pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle do piątego roku życia. Tylko u 7% chorych zmiany skórne zaczęły następować po osiemnastym roku życia.

Egzema leczenie

Objawy egzemy:

  • zaczerwienienie,
  • grudki,
  • pęcherzyki,
  • sączące się ranki,
  • zgrubienia i przesuszenia,
  • bruzdy (przypominające korę drzewa),
  • łuszczące się grudki (2).

Jak leczyć egzemę?

Leczenie egzemy jest trudne. Najważniejszym czynnikiem jest samodyscyplina chorego. Cierpliwość i staranność w przestrzeganiu zaleceń lekarza oraz powtarzalność rytuałów związanych z higieną mogą sprawić całkowite wygaszenie objawów. Niestety, połowa chorych zaniedbuje proces leczenia. W pierwszej fazie trzeba „uszczelnić” skórę, czyli stosować do jej mycia preparaty natłuszczające. Co ważne, częste mycie w zwykłym mydle nie nawilża skóry, a dodatkowo ją wysusza. Dla cięższych przypadków stosuje się naświetlanie światłem ultrafioletowym oraz leki wzmacniające układ odpornościowy (2).

Egzema nie jest chorobą zaraźliwą, bo ma podłoże genetyczne. Jej leczenie jest żmudne, ale możliwe. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz uświadomienie sobie, że trzeba wyjątkowo dbać o swoją higienę i stan zdrowia (2). Warto rozważyć zmianę miejsca zamieszkania, bo u wielu pacjentów poprawa lub całkowite ustąpienie wykwitów następuje się latem (1).

  1. Rudzki E. Choroby alergiczne skóry. http://www.czytelniamedyczna.pl/2780,choroby-alergiczne-skory.html Data dostępu 31.03.2017
  2. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu 31.03.2017