Nie brakuje osób, które muszą nosić gorsety ortopedyczne. Czym charakteryzują się te elementy? Jakie mają zalety? W jaki sposób wpływają na naszą postawę? Najważniejsze fakty dotyczące tego tematu zostały przedstawione poniżej. Zapraszamy do lektury.

Trzeba podkreślić, że ludzie coraz częściej stosują rozmaite elementy tego typu. Niektórzy mają trwałe lub odwracalne zniekształcenia stóp, które korygują zakładając na przykład buty ortopedyczne. Nie brakuje ludzi, którzy noszą natomiast gorsety. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są to ortezy tułowia, które pomagają leczyć rozmaite skrzywienia kręgosłupa, które są zaliczane do wielopłaszczyznowych. Kiedy stosuje się takie elementy? Gorsety ortopedyczne są zalecane osobom, które nie mają zachowanej symetrii tułowia. To pozwala wyeliminować ten problem poprzez wzmocnienie stabilizacji oraz bardziej efektowne rozłożenie sił. Poza tym gorsety ortopedyczne są stosowane w przypadku osób między innymi z niezakończonym wzrostem kostnym. Wtedy również bardzo dobrze wywiązują się ze swojego zadania i sprawiają, że postawa takich ludzi właściwie się kształtuje.

Nie można nie wspomnieć, że wszystkie elementy ortopedyczne mają specjalną konstrukcję. Osoby, które decydują się na buty ortopedyczne wiedzą, że jest to specjalny typ obuwia, który sprawia, że chodzenie sprawia mniejsze problemy. Jak to jest w przypadku tych konkretnych elementów? Warto zwrócić uwagę na fakt, że gorsety ortopedyczne posiadają trójpunktowy rozkład sił korekcyjnych. To powoduje przemieszczanie konkretnych obszarów tułowia w kwestii obszarów odciążających, a także pelot. Trzeba również dodać, że gorsety ortopedyczne wyrównują deformacje kręgosłupa w dokładnie 3 płaszczyznach, co także jeszcze bardzo istotne w tym temacie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że elementy tego typu posiadają generalnie 2 mechanizmy oddziaływania, a także korekcji. Finalnie prowadzi to do uciskania wypukłego miejsca skrzywienia, prawidłowej derotacji kręgosłupa oraz wydłużania kręgosłupa – jeśli zachodzi taka potrzeba. Czynna korekcja odpowiada za korekcyjne oddziaływanie w momencie wzrostu. Odpowiednie czynniki przywracają oraz utrzymują prawidłową strukturę mięśniową.