Ciąża kobiety to aż 40 tygodni. W tym czasie dokonuje się szereg zmian w jej organizmie, a co najważniejsze z połączenia się dwóch komórek powstaje nowe życie, które w zaskakującym tempie rozwija się i rośnie. Przebieg ciąży jest niezwykłym zjawiskiem, a wiedza o tym, co dzieje się z dzieckiem w każdym jej tygodniu może zachwycić.

Każdy tydzień to ogromne zmiany

W pierwszych tygodniach komórki rozwijają się bardzo szybko przekształcając się zaledwie w kilkadziesiąt dni w maleńkiego człowieka, który z dnia na dzień rośnie i zdobywa nowe umiejętności. Najpierw powstają zalążki organów, by z czasem rosnąć, dojrzewać i usprawniać swoje funkcjonowanie. Kolejne tygodnie to zwiększanie masy ciała oraz uczenie się nowych emocji, które już w brzuchu mamy są silne. Śledzenie w kalendarzu ciąży, który to tydzień (np. na www.plodnosc.pl) pozwala pozyskiwać dokładne informacje o tym, jak rozwija się dziecko.

To również wiedza o mamie i dla mamy

Specjalne kalendarze ciąży wskazują nie tylko tydzień ciąży oraz datę porodu, ale również wskazówki dla rodziców, a także wiedzę na temat samopoczucia mamy oraz objawów, jakich może się spodziewać. Etap ten wymaga dużego zaangażowania całego organizmu, dlatego świadomość, jak może zareagować pozwoli lepiej przygotować się na ten czas. Wiele kalendarzy informuje również o konieczności wykonania ważnych badań, takich jak:

  • grupa krwi i Rh
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
  • badanie HIV i HCV
  • badanie w kierunku toksoplazmozy
  • przeciwciała odpornościowe
  • morfologia krwi
  • badanie w kierunku oznaczenia poziomu tyreotropiny (TSH, będące badaniem tarczycy).

Przygotowanie do porodu

Kalendarz może być także miejscem, z którego czerpać będzie się wskazówki dotyczące przygotowania się do porodu oraz czasu po nim. Informacje związane z wykonywaniem specjalnych ćwiczeń w odpowiednim czasie przed porodem, które mają ułatwić przyjście dziecka na świat, czy też stosowanie specjalnych kremów w okresie, kiedy pojawia się największe ryzyko powstania na skórze rozstępów mogą być bardzo cenne.