Chociaż w sprzedaży znajdziemy specjalne środki przeznaczone zarówno na kaszel suchy, jak i mokry, nie powinniśmy ich kupować. Dlaczego? Ponieważ kaszel suchy i mokry mają zupełnie inny charakter i w związku z tym leczy się je również innymi sposobami. Gdy zależy ci na szybkim pozbyciu się nieprzyjemnych objawów, warto wiedzieć, jak odróżnić kaszel suchy od mokrego – wtedy dobranie odpowiedniego leku nie będzie trudnością.

Kaszel suchy najczęściej pojawia się w początkowej fazie infekcji takich jak grypy oraz przeziębienia, ale może towarzyszyć też innym chorobom, na przykład astmie czy alergiom. W przypadku grypy i przeziębień trwa zwykle kilka dni, a potem zmienia się w kaszel mokry. Ten z kolei może trwać nawet przez kilka tygodni.

Kaszel suchy – objawy:

  • intensywny odruch kaszlenia jako reakcja na ból gardła
  • kaszel bez odkrztuszania wydzieliny
  • uczucie łaskotania lub drapania w drogach oddechowych
  • odruch kaszlenia może zakłócać sen w nocy
  • kaszel brzmi sucho

Kaszel mokry – objawy:

  • kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny zbierającej się w płucach
  • kaszel brzmi bardziej głęboko, na bulgoczący dźwięk

Wobec tego do kaszlu suchego i mokrego powinniśmy zastosować inne leki. Do kaszlu suchego stosuje się leki, które hamują odruch kaszlu, na przykład Levopront (Levopront.pl). Lek ten zawiera środek oddziałujący na układ oddechowy i powodujący zmniejszenie chęci do kaszlenia oraz złagodzenie stanu podrażnionego gardła. Z kolei w kaszlu mokrym stosuje się leki mukolityczne, czyli takie, które rozrzedzają wydzielinę zbierającą się w płucach i pozwalają na jej łatwiejsze usunięcie.

Gdy będziemy stosowali leki zamiennie, czyli lek na kaszel suchy przy kaszlu mokrym, możemy przedłużyć okres leczenia, ponieważ płuca nie będą mogły się oczyścić. Z kolei lek na kaszel mokry przy kaszlu suchym będzie nasilał objawy kaszlu. Także leki uniwersalne, zarówno na kaszel mokry, jak i suchy, nie przyniosą ulgi w tych rodzajach kaszlu.

Więcej informacji na temat leku Levopront znajdziemy na stronie Levopront.pl.