Wiele osób cierpi z powodu nieestetycznych fałdek i oponki na brzuchu. Jest to problem wstydliwy i mało estetyczny.

Otyłość brzuszna jest problemem nie tylko wizualnym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Częściej można zaobserwować jej występowanie u mężczyzn niż u kobiet. Należy też pamiętać, że tłuszcz, który skupia się na brzuchu jest znacznie bardziej niebezpieczny niż ten skupiony na innych częściach ciała jak np. uda. Pierwszy stopień otyłości brzusznej można rozpoznać, gdy obwód pasa u mężczyzny wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny a u kobiety 80 cm, drugi stopień zaczyna się od 102 cm w obwodzie u mężczyzny i 88 cm u kobiety. Czasami stosuję się również metodę stosunku obwodu talii do obwodu bioder, jednak znacznie rzadziej.

Do czego prowadzi otyłość brzuszna?

Głównym skutkiem jest zaburzenie przemiany materii, gospodarki lipidowej, cukrzyca oraz możliwe nadciśnienie tętnicze. Ostatnie schorzenie występujące razem z nadmiarem tłuszczu w okolicach narządów wewnętrznych może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych. Ich następstwem często okazuje się zawał serca lub udar mózgu, dlatego też otyłość brzuszna jest tak groźna.

Otyłość brzuszna i pozostałe jej powikłania:

  • nowotwory(piersi, wątroby, jajników)
  • kamica pęcherzyka żółciowego
  • zwyrodnienia kręgosłupa i stawów
  • zakrzepica żył kończyn dolnych
  • choroba niedokrwienna serca
  • bezdech senny
  • żylaki i obrzęki nóg
  • choroby metaboliczne
  • zaburzenia miesiączkowania

Należy pamiętać, że otyłość brzuszna wygląda tak, że tłuszcz nie gromadzi się jedynie pod skórą, ale także w okolicach narządów wewnętrznych w takich miejscach jak serce, wątroba czy trzustka. Otłuszczone narządy zaczynają pracować w gorszy sposób. W takiej sytuacji zwiększa się ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jelita grubego, trzustki czy prostaty.

Otyłość brzuszna – jakie są jej przyczyny?

Jest to przypadłość, która częściej dotyczy mężczyzn. Decydują o tym hormony oraz struktura i rozkład tkanki tłuszczowej. U mężczyzn tłuszczu zazwyczaj najpierw kumuluje się właśnie w okolicach klatki piersiowej i pasa brzucha. Kobiety za to częściej cierpią na otyłość typu gruszka, ponieważ tłuszczu odkłada się na biodrach, pośladkach oraz udach. Otyłość brzuszna dosięga ich zwykle dopiero po menopauzie, kiedy to produkcja żeńskich hormonów spada i rozpoczyna się wydzielanie męskiego hormonu. W takiej sytuacji, dochodzi do zmiany rozkładu tkanki tłuszczowej. W tym czasie tyją praktycznie wszystkie kobiety, bez względu na to czy miały wcześniej do tego skłonność czy nie.

Podstawową przyczyną wynikającą najczęściej z zaniedbania lub lenistwa bywa mała aktywność fizyczna, a także zła dieta. Spożywanie wysoko przetworzonych produktów typu fast-food skutkuje przyjęciem bomby kalorycznej, która nie posiada wartości odżywczych. Słodkie i gazowane napoje zawierają przerażające ilości cukru, który ulega przemianom i zostaje zatrzymany w postaci tłuszczu. Podobnie sprawa ma się ze słodyczami. Również tłuszcze zwierzęce czyli tłuszcze trans, spożywane w nadmiernej ilości mogą doprowadzić do takiego stanu jak otyłość brzuszna, miażdżycy, insulinooporności i cukrzycy. Znajdują się one w produktach odzwierzęcych takich jak mięso, mleko i masło.

Odkładanie tłuszczu na brzuchu może być również spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza sterydów. Z tego powodu osoby chore na astmę oskrzelową lub choroby reumatyczne powinny szczególnie uważać. Jeśli musimy przyjmować leki hormonalne, powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę dla uzupełnienia leczenia oraz zdecydować się na większą aktywność fizyczną. Otyłość brzuszna jest trudnym przeciwnikiem, jednak w razie potrzeby warto także skorzystać z pomocy specjalistów.

Duże znaczenie u kobiet mają hormony płciowe – choćby takie jak estrogeny i progesteron. Ich zaburzony poziom może skutkować niewłaściwa dystrybucją tkanki tłuszczowej, poprzez co tłuszcz zaczyna się odkładać w obrębie brzucha i powstaje otyłość brzuszna. Zdarza się, że przyczyną otyłości jest zespól policystycznych jajników. Jest to schorzenie endokrynne, w którego przebiegu rozwijają się liczne torbiele na jajnikach, miejsce mają zaburzenia owulacji a skutkiem tych objawów jest nadmiar hormonów androgenowych, które manifestują się trądzikiem, tłustą cerą i trudną do zwalczenia otyłością lub nadwagą.

Otyłość brzuszna może mieć przyczynę w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które zaburzają równowagę hormonalną. Szczególnie tabletki bazujące na estrogenach bywają ryzykowne. Po pierwsze, prowadzą do retencji wody, czyli do zatrzymania jej w organizmie. Po drugie, wpływają na metabolizm tkanki tłuszczowej, ponieważ utrudniają jej spalanie czego skutkiem jest zwiększone magazynowanie tłuszczu. Także budowa tkanki mięśniowej jest utrudniona. Niektóre badania i opinie osób stosujących tabletki mówią o zwiększonym apetycie, a to może się okazać pośrednią przyczyną. W wypadku takich problemów najlepiej kontrolować poziom hormonów we krwi, aby ewentualnie poprosić swojego lekarza o zmianę leku lub zmianę stosowanej metody. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, a otyłość brzuszna sprawia duży problem to lepiej skonsultować się ze specjalistą dietetykiem.

Rzadszym powodem bywa stresujący tryb życia, jednak czasami się zdarza. Dzieje się tak, ponieważ stres pobudza wydzielanie kortyzolu, który odpowiedzialny jest za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Również uwarunkowania genetyczne mogą wpływać na miejsce odkładania się tkanki tłuszczowej czego skutkiem jest otyłość brzuszna.

banerCzy otyłość brzuszna jest możliwa do wyleczenia?

Najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów i zmniejszenie obwodu brzucha jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Wysiłek fizyczny powinien być podejmowany przynajmniej 4 razy w tygodniu, najlepiej jeśli byłby to trening aerobowo-wytrzymałościowy. Ćwiczenia tego typu dostarczają dużo więcej tlenu do serca i płuc, dzięki czemu zwiększa się aktywność mięśni, przyśpiesza oddech oraz rośnie tętno i wytrzymałość sercowo-naczyniowa prowadząca do polepszenia kondycji. Zdrowa dieta powinna być oparta na rozsądnym planowaniu i komponowaniu posiłków. Dla organizmu ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii i niezbędnych składników odżywczych. Gwarantuje to dieta bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste i błonnikowe. Podstawowym elementem jest również picie dużej ilości wody aby uniknąć odwodnienia i korzystanie z herbat ziołowych. Spożywanie posiłków o regularnych porach, najlepiej co najmniej 4 razy dziennie i w niewielkich ilościach, pozwala uniknąć rozepchania żołądka. Dodatkiem spalającym tkankę tłuszczową są przyprawy, takie jak: kurkuma, cynamon, imbir i pieprzy cayenne. Otyłość brzuszna wymaga nie lada cierpliwość i siły, by ją zlikwidować jednak nie należy się poddawać.