Wizyta u protetyka, wcale nie jest taka straszna, jak mogłoby się nam początkowo wydawać. Niemniej jednak, jeśli chodzi o to, w jaki sposób się do niej przygotować, warto jest wziąć pod uwagę różne opcje. Czym zatem dokładnie zajmuje się protetyk? Z jakimi problemami możemy się do niego udać? Między innymi na te i wiele innych pytań, odpowiedź znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Czym różni się profesja protetyka od stomatologa?

Różnica jest bardzo prosta do zauważenia. Do stomatologa udajemy się przede wszystkim wówczas, kiedy dotykają nas problemy z zębami. Nie zawsze są one jednak związane z szeroko pojmowanymi ubytkami w zębach. Warto jest zwrócić uwagę na to, że stomatolog, zajmuje się także problemami związanymi szeroko rozumianą jamą ustną. Różnego rodzaju niepokojące nas zmiany na języku, problemy z dziąsłami czy też stany zapalne zębów – to wszystko są schorzenia, z którymi spokojnie możemy udać się do stomatologa.

Przede wszystkim – jakie usługi świadczy protetyk?

Protetyk z kolei, będzie zajmował się w dużej mierze problemami związanymi z brakami zębowymi. To przede wszystkim luki w uzębieniu, które wynikają np. z powodu ukruszenia się zęba czy też ułamania go. Założenie jest jednak bardzo proste. Protetyk nie leczy chorych zębów – np. takich, które dotknięte są próchnicą. Zęby, które leczy protetyk, powinny być wolne od różnego rodzaju schorzeń. Nie powinny mieć także przebarwień – te usuwa stomatolog, np. poprzez piaskowanie zębów.

Co do usług, jakie może świadczyć protetyk, należy wskazać tutaj przede wszystkim wykonywanie protez zębowych. Warto zwrócić także uwagę na to, że to właśnie protetyk wykona porcelanowe korony zębowe. To także do protetyka udamy się, kiedy będziemy chcieli wykonać most protetyczny. Wszystkie jednak wymienione powyżej usługi, są realizowane w momencie, kiedy nasze zęby są wolne od próchnicy i innych chorób. Nie należą też one do najtańszych usług, jednakże biorąc pod uwagę ich trwałość, warto zwrócić uwagę na to, że są to inwestycje na lata.