Miłość jest jednym z najważniejszych i najbardziej pożądanych elementów życia człowieka, lecz równocześnie tak mało przez nas zrozumianym. Psychologia wprawdzie skupia wiele uwagi na tym zagadnieniu, jednak przeprowadzane badania wciąż okazują się niewystarczające, a co więcej, nierzetelne, zważywszy na to, że większość analizowanych stanowią osoby najłatwiej dostępne, takie jak choćby studenci. Owszem, można na ich podstawie wysnuwać odpowiednie wnioski, jednak trzeba przyznać, że jest to dość wąskie grono z przewagą młodzieży – często jeszcze nieświadomej tego, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek, nie dość doświadczonej i dojrzałej w sprawach miłosnych.

Eksperci w dziedzinie miłości

Na pytanie, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek, z pewnością najlepiej odpowie nie kto inny, a małżeństwa z wieloletnim stażem. Z przedstawionych w czasopiśmie „Social Psychological and Personality Science” wyników badań wynika, że wielu ludzi wciąż jest w sobie zakochanych po 10 latach wspólnego życia i dłużej. Fakt ten obala słynny mit o znudzonych sobą parach będących w długotrwałych związkach, co podkreśla K. Daniel O’Leary – psycholog ze Stony Brook University. Okazuje się, że aż 40% osób w małżeństwach z 10-letnim lub dłuższym stażem jest „bardzo zakochanych” w swoich współmałżonkach, zaś 15% par określiło się jako drugi najwyższy poziom miłości. Warto wiedzieć, że do tej licznej grupy zaliczają się nie tylko te najmłodsze objęte badaniem związki, ale również małżeństwa trwające 30 lat i więcej – spośród nich aż 40% kobiet i 35% mężczyzn wskazało najwyższy stopień zakochania. Wychodzi na to, że upływ czasu wcale nie musi mieć wpływu na intensywność uczuć, gdyż wiele osób, wbrew pozorom, ma świadomość, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek.

Fundamenty miłości

Na czym więc polega sukces spełnionych w miłości par? Według badań, o intensywności uczuć kochających się osób decydują przede wszystkim: namiętność, zaangażowanie, bliskość, wcześniejsze doświadczenia w związkach, potrzeby emocjonalne oraz zdolności komunikacyjne. Miłość to jednak uczucie, które nie daje się zamknąć w żadne ramy ani schematy, trudno więc jednoznacznie przewidywać, czy dany związek przetrwa wiele lat, czy też skończy się niespodziewanie szybko. 

O tym, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek, powiedzą nam również co nieco wyniki badania, które przeprowadził Arthur Aron. Psycholog doszedł do wniosku, że o najwyższym poziomie zakochania świadczy przede wszystkim silny wzajemny pociąg, a także chęć wspólnego podejmowania nowych wyzwań. Okazało się również, że o intensywności uczuć decyduje w głównej mierze poziom dopaminy w organizmie – naukowcy badali ten czynnik u ankietowanych poprzez zadawanie pytań dotyczących odczuwanej przyjemności w chwili, gdy ich ukochana osoba znajduje się obok. 

Rzetelność badań

Mimo niewątpliwie cennych wniosków wyniesionych z analizy związków, naukowcom można by zarzucić kilka niedopatrzeń. Wprawdzie pytania formułowano tak, by uzyskać możliwie najbardziej rzetelne odpowiedzi, jednak trudno o pełny obraz zakochanych, jeśli nie bierze się pod uwagę osób, których związki nie przetrwały, co miałoby kluczowy wpływ na wyniki badań, jak również par homoseksualnych, które mogą mniej lub bardziej różnić się od relacji w związkach heteroseksualnych. Z kolei małżeństwa, w których nie doszło do rozwodu, jednak trudno w nich mówić o spełnionej miłości, a więc o świadomości tego, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek, mogły przedstawiać swoją sytuację w przesadnie dobrym lub złym świetle. Mimo to naukowcy twierdzą, że tego typu zachowanie i tak nie wpłynęło na wyniki badania. 

12 sposobów na to, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek 

Warto samemu sprawdzić swoją relację z ukochaną osobą, sugerując się poniższymi dwunastoma drogami do tego, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek. Żeby przekonać się o intensywności uczuć, jakimi darzysz swojego partnera, zastanów się, czy:

1. Myślisz pozytywnie o swojej drugiej połówce – ważne jest, by skupiać się przede wszystkim na dobrych cechach partnera, stawiać je ponad wady i niedoskonałości.

2. Myślisz o nim/o niej, kiedy nie jesteście razem – człowiek zakochany ma to do siebie, że prawie nigdy nie przestaje mieć na uwadze obiektu swoich uczuć. Jeśli nieobecny partner znika również z Twoich myśli, może to oznaczać, że nie darzysz go wystarczającą miłością.

3. Masz problem z koncentracją, gdy myślisz o partnerze – mówi się, że miłość nie pyta o rozum. Jeśli myśli o ukochanej osobie stają między Tobą a obowiązkami, wiedz, że to prawdziwe uczucie.

4. Decydujesz się na nowe wyzwania – ludzie łączą się w związki, w dużej mierze kierując się wspólnymi zainteresowaniami. Równie ważne okazują się nowe doświadczenia, których podejmujecie się razem. 

5. Lubisz spędzać czas z ukochanym/ukochaną – trudno, żeby zakochani nie dążyli do jak najczęstszych i jak najdłuższych spotkań oraz wspólnej aktywności. Nie chodzi tu nawet o nadzwyczajne rzeczy – wystarczą proste, codzienne czynności. 

6. Wyrażasz uczucia względem niego/niej – niewątpliwie oznaką miłości jest jej otwarte okazywanie. Wystarczą nawet drobne, subtelne gesty, by partner był pewny naszych intencji. 

7. Twój parter Cię pobudza – jednym z najważniejszych aspektów miłości jest cielesność. Osoby zakochane dążą do fizycznego kontaktu, od nieśmiałych dotknięć po stosunki seksualne. 

8. Prowadzisz regularne życie seksualne – wspomniany już w punkcie 7. najwyższy stopień okazywania sobie miłości jest dowodem na silny wzajemny pociąg i, co za tym idzie, wysoką intensywność uczuć. 

9. Czujesz się szczęśliwy/szczęśliwa – spełnienie w życiu oznacza również spełnienie w miłości. Albo na odwrót, szczęście z drugą osobą gwarantuje Ci szczęście w ogóle. Podobnie jest z kryzysem i niezadowoleniem w związku, rzutującym na wszystkie inne Twoje sprawy. 

10. Interesujesz się tym, gdzie przebywa Twój partner – nie chodzi tu oczywiście o przesadną formę zainteresowania (tzw. stalking), lecz o naturalną troskę i zainteresowanie ukochaną osobą. 

11. Obsesyjnie myślisz o partnerze – poniekąd wspomniana w punkcie 2. i 3. uwaga niemal całkowicie skupiona na Twojej drugiej połówce jest jednym z pierwszych i najłatwiej dostrzegalnych objawów zakochania. 

12. Masz silną pasję życia – jeśli kochasz życie, kochasz również otaczających Cię ludzi. Ważne jest posiadanie fascynujących zainteresować, gdyż multum pozytywnych emocji z tym związanych przełożą się na atrakcyjność Twojego związku. 

Jeśli zgadzasz się z większością tych zagadnień, możesz być pewien/pewna, że doskonale wiesz, jak zbudować szczęśliwy i trwały związek.