Menopauza jest okresem w życiu kobiety, w którym zaczyna przechodzić ona ostatnie krwawienie.

Może się ono pojawić w różnym wieku. Zarówno w okolicach 40 roku życia jak i po 55 roku życia. W tym czasie, kobiety zaczynają przybierać na wadze. Warto poznać sposoby jak z takim problemem sobie poradzić, aby wciąż wyglądać atrakcyjnie.

Spadek ilości hormonów

W okresie menopauzy ilość hormonów w organizmie kobiety, a w szczególności estrogenu zaczyna spadać, a wzrasta ilość estronu, który wpływa niekorzystnie na kobiety. Wpływa on na układ nerwowy, który zaczyna wytwarzać mniej serotoniny. Spada w znaczący sposób wtedy nastrój, a organizm zaczyna rekompensować taką stratę nadmiernym apetytem, co prowadzi do przybrania przez kobietę na wadze. Najgorsze jest to, że kobieta staje się głodna nawet podczas niewielkiego wysiłku fizycznego, co powoduje, że praktycznie cały czas ma ochotę aby coś zjeść. Mózg w takiej sytuacji zaczyna pracować w nieprawidłowy sposób, ponieważ dostaje fałszywe informacje o tym, że do organizmu dotarła niewystarczająca ilość pokarmu.

Kaloryczne potrawy

To właśnie na takie potrawy kobiety mają największą ochotę podczas menopauzy. Kobiety w tym czasie mają również większą ochotę na alkohol, który dostarcza do organizmu mnóstwo pustych kalorii. W tym okresie, kobiety są najbardziej podatne na wpadanie w nałóg alkoholowy. Odpowiada za to galanina, która również powoduje spowolnienie przewodu pokarmowego. Organizm wtedy nie jest w stanie w odpowiedni sposób przetwarzać węglowodanów, które zaczynają odkładać się w komórkach organizmu. W takich warunkach, kobieta może nabawić się nie tylko dodatkowych kilogramów ale także cukrzycy typu 2.

Dieta

Ratunkiem dla kobiet, które chcą dobrze wyglądać także w okresie menopauzy jest dieta. Powinna być ona bogata w 1200 mg wapnia i 300 mg magnezu na dzień. Należy spożywać dużą ilość witamin z grupy B takich jak witamina B1, B2 i B6. Należy wprowadzić do swojej diety kaszę, fasolę, biały ser, ryby i ciemnozielone warzywa. Dzięki temu, organizm będzie mógł walczyć ze zbędnymi kilogramami.