Jak pozbyć się kurzajek?

Kurzajki inaczej zwane są brodawkami, które wywołane zostały przez wirusy. Są one zaraźliwe i czasem trudno jest się ich pozbyć. Warto poznać kilka sposób jak sobie z nimi radzić.

Wirus HPV

Brodawki wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego, który posiada wiele odmian. Każdy z wirusów może wywołać inny rodzaj brodawek. Mogą pojawić się brodawki zwykłe, płaskie lub mozaikowe. Obecnie, nie ma skutecznego leku, który mógłby sobie poradzić ze wszystkimi odmianami kurzajek. Do tej pory udało się scharakteryzować 77 odmian. Niektóre z typów HPV mogą prowadzić do nowotworu skóry lub błon śluzowych.

Nie rozdrapuj kurzajek

Kurzajkami można się zarazić przez dodatkowy kontakt z zakażoną osobą poprzez korzystanie ze wspólnego ręcznika lub przedmiotów domowych. Najczęstszym miejscem, gdzie można złapać kurzajki są baseny, sauny i szatnie. Łapaniu kurzajek sprzyja przede wszystkim młody wiek, drobne urazy powstające na dłoniach jak i obgryzanie paznokci. Kurzajki mogą powstać także wskutek wycinania skórek i pożyczania od znajomych narzędzi do pedicure. Kurzajki mogą pojawić się w każdym wieku. Występują u rodziców małych dzieci, lekarzy, pielęgniarek oraz pedikurzystek.

1

Metody usuwania kurzajek

Najstarszą metodą usuwania kurzajek jest lapisowanie. Można również kurzajki smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy. Jeśli kurzajki, które posiadamy są oporne, będziemy musieli zdecydować się na preparaty dostępne na receptę, ponieważ są one silniejsze i dużo bardziej skuteczniejsze. Potrzebna będzie więc wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiedni rodzaj preparatu dostosowany do naszej kurzajki.

Często również w gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwane są poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub poprzez łyżeczkowanie. Brodawki należy przed tymi zabiegami zmiękczyć poprzez posmarowanie ich maścią salicylową. Jeśli brodawki są małe, można usuwać je poprzez elektrokoagulację. Jedną ze skutecznych metod zwalczania kurzajek, ale bolesną jest wstrzykiwanie do kurzajek bleomycyny.