Dostępnych metod antykoncepcyjnych jest wiele. Do wyboru są: prezerwatywy, pigułki,  plastry, wkładki, kapturki, gąbki czy implanty. Niektóre są odpowiednie dla dojrzałych kobiet, inne dla młodych dziewczyn, które dopiero planują rozpocząć współżycie, a jeszcze inne dla karmiących matek. Opracowano metody, które mają pomagać kobietom, uwzględniając tryb życia, jaki prowadzą. Zanim zdecydujesz się wybrać odpowiednią dla siebie antykoncepcję, powinnaś poznać dostępne sposoby zapobiegania ciąży.

 

1. Mechaniczne metody zapobiegania ciąży

Antykoncepcja mechaniczna polega na wytworzeniu bariery, która utrudnia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Do tych środków antykoncepcyjnych należą: prezerwatywy, kapturki, gąbki oraz spirale wewnątrzmaciczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie zakłócają płodności w trwały sposób.  Korzyści ze stosowania prezerwatywy to skuteczność, łatwość w użyciu i dostępność. Dodatkowo prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i przy jej stosowaniu nie istnieją zagrożenia ze strony medycznej poza rzadko występującą alergią na gumę. Skuteczność tych metod jest dość wysoka.

2. Sterylizacja

Może być wykonana i u mężczyzn, i u kobiet. U mężczyzn przecina się i podwiązuje nasieniowody w trakcie krótkiego, prostego i bezpiecznego zabiegu operacyjnego. U kobiet sterylizacja polega na zamknięciu światła jajowodów. Jest to zabieg, który wiąże się z większym ryzykiem niż podwiązanie nasieniowodów, ponieważ wykonuje się go w obrębie jamy brzusznej, co wiąże się z pewnym ryzykiem.

3. Hormonalne metody antykoncepcji

Różnią się między sobą wielkością dawek hormonów oraz sposobem ich podania. Mają wiele zalet: wysoką skuteczność, są wygodne w użyciu, zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajnika oraz łagodnych nowotworów piersi, regulują cykl miesiączkowy, a także zmniejszają dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Do tej grupy środków możemy zaliczyć:

 • tabletkę antykoncepcyjną,
 • chip antykoncepcyjny,
 • zastrzyk antykoncepcyjny,
 • implant antykoncepcyjny.

Wciąż wahasz się, na którą metodę antykoncepcji się zdecydować? Poznaj zatem zalety implantu antykoncepcyjnego, który być może ułatwi ci podjęcie tej decyzji.

Czym jest Implanon NXT?

Implanon NXT to najnowocześniejsza na rynku  metoda antykoncepcji hormonalnej, która zawiera tylko jeden składnik: progesteron. Jest to metoda działająca długo, jest także odwracalna. Implant zakładany jest podskórnie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej: http://skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/implanon-nxt-antykoncepcyjny-implant/.

Dlaczego warto zdecydować się na Implanon NXT?

 1. Założenie implantu jest bezbolesne.
 2. Włożenie go trwa tlko kilka minut.
 3. Efekt utrzymuje się przez 3 lata.
 4. Po usunięciu implantu kobieta może zajść w ciążę już po tygodniu.
 5. Jest to świetna metoda dla kobiet aktywnych (nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony pacjentki).
 6. Nie trzeba o nim pamiętać codziennie.
 7. Hormon zawarty w implancie działa antykoncepcyjne również w czasie choroby (zatrucia, biegunki).
 8. Daje bardzo wysoką skuteczność – 99,5%!
 9. Implanon NXT może powodować skutki uboczne jak każdy inny lek. Najczęściej ma związek z krwawieniem miesiączkowym, które może występować nieregularnie, może zmienić swoją obfitość lub nie występować wcale.

Metoda ta jest wykonywana w renomowanej Klinice Medycyny Estetycznej SkinClinic w Warszawie.