Zawód dentysty opiera się na specjalizacji związanej z leczeniem chorób jamy ustnej, a w szczególności zębów.

Stomatolog musi potrafić trafnie zdiagnozować oraz podjąć odpowiednie leczenie dotyczące chorób zębów, dziąseł czy wad zgryzu. Do jego zadań należ również udzielenie pacjentom rad dotyczących właściwego dbania o zęby oraz jak powinni zachowywać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Jak zostać dentystą ?

Aby zostać dentystą należy ukończyć studia stomatologiczne, które są koniecznym warunkiem zdobycia perspektywy pracy w zawodzie. Potrzebne wykształcenie można zdobyć na wydziałach lekarskich lub uniwersytetach medycznych. Nauka wymaga od studenta odbycia obowiązkowych praktyk lekarskich. Po ukończenie studiów uzyskuje się ograniczone prawo do wykonywania zawodu i trzeba jeszcze odbyć staż podyplomowy.

Jaka specjalizacja jest najlepsza ?

Dentysta może ukończyć różne specjalizacje, pozwalające mu na wykonywanie czynności z nimi związanych. Jedną z najbardziej popularnych jest ortodoncja. Jest to dziedzina zajmująca się leczeniem wad zgryzu oraz korygowania nieprawidłowości zębnych. Coraz więcej ludzi zmaga się z tym problem. Dzięki temu, że w Polsce do 12 roku życia leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane rodzice dbają o prawidłowy zgryz u swoich pociech już od najmłodszych lat. To sprawia, że stomatolodzy posiadający tą specjalizacje nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Gdzie dentyści znajdą pracę?

Stomatolodzy mogą zaleźć pracę w placówkach takich jak publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Do miejsc takich należą na przykład szpitale czy gabinety w szkołach. Oczywiści o pracę można ubiegać się także w prywatnych gabinetach. Natomiast po przepracowaniu wymaganej liczby lat dentyści mogą rozpocząć prace w własnej działalności. Jak dobrze wiemy problemy z zębami, ludzie zawsze mieli i będą mieli dlatego stomatolodzy zawsze będą potrzebni.

Jakie zarobki ?

Jeżeli chodzi o zarobki to dentyści będący na stażu mogą liczyć na maksymalnie 1000 złotych. Po uzyskaniu praw pensja wzrasta do przedziału od najniższej krajowej do nawet 3000 złotych. Oczywiście na większe zarobki możemy liczyć w prywatnych, dobrze prosperujących gabinetach. Natomiast najbardziej opłacalna jest opcja prowadzenia własnego gabinetu.