Najczęstsze objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy może być przyczyną innych schorzeń tarczycy. Należy pamiętać, że wymienione poniżej objawy nadczynności tarczycy nie muszą wystąpić jednocześnie, a u niektórych osób mogą się w ogóle nie pojawić. Należy mieć to na uwadze. A bardzo często nie pozwiązujemy pojawiających się symptomów właśnie z chorobą tarczycy. Często ignorowane drobne problemy rzadko wiążemy ze sobą przez co łatwo o niezauważenie prawdziwego problemu.

Objawy nadczynności tarczycy

Cechą charakterystyczną występującą u osób, które chorują na nadczynność tarczycy jest spadek wagi. Chory cały czas odczuwa głód, podjada w nocy ale pomimo tego nadal chudnie. Można nawet schudnąć do 30 kilogramów w ciągu kilku miesięcy, co jest bardzo ryzykowną sprawą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Może pojawić się również nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość. W związku z tym, że podczas występowania nadczynności tarczycy dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, dochodzi do wytwarzania większej ilości ciepła przez organizm. Organizm w jakiś sposób musi to ciepło odprowadzać z ciała. W efekcie, pojawia się nasilone pocenie się. Osoby, które cierpią na nadczynność tarczycy bardzo źle znoszą przebywanie w wysokich temperaturach. Bardzo często, można spotkać osoby z nadczynnością tarczycy, które chodzą zimą w cienkich kurtach i zawsze wietrzą pokój, aby obniżyć temperaturę w nim panującą.

Wraz z rozwojem nadczynności tarczycy pojawia się również nerwowość i drażliwość. Najczęściej, ta przypadłość występuje u kobiet, które dodatkowo mają małe dzieci lub u osób, które zajmują kierownicze stanowiska. Pojawiają się myśli, że nie jesteśmy w stanie sprostać postawionym wymaganiom. W efekcie pojawia się rozdrażnienie. Takie osoby również źle przyjmują krytyczne uwagi oraz bez powodu wpadają w złość. Nadczynność tarczycy wymusza leczenie długotrwałe prowadzone przez lekarza specjalistę.

Nadczynność tarczycy może objawiać się również poprzez szybkie kołatanie serca. Ten objawy może być niebezpieczny szczególnie u osób starszych, które cierpią na choroby serca. Kołatanie może przekształcić się w takiej sytuacji w migotanie przedsionków, a tym samym do niewydolności serca. Mogą pojawić się również duszności przy niewielkim wysiłku. Szczególnie są one nasilone, jeśli oprócz nadczynności tarczycy, dana osoba choruje również na astmę i choroby płuc.