Nadmiernie wypadające włosy to problem, z którym borykają się nie tylko mężczyźni. Kobietom także zdarza się walczyć z łysieniem. Zanim sięgniesz po radykalne środki typu przeszczep włosów, wypróbuj naturalne sposoby powstrzymujące ich wypadanie.

Zadbaj o to, by w twojej diecie nie brakowało nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza i selenu. Włącz do swojej diety płatki kukurydziane, buraki i wątróbkę drobiową. Ożywione od wewnątrz włosy nie tylko będą bardziej lśnić, staną się mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.

W zdrowym ciele zdrowy duch i odwrotnie – dla zdrowia ciała warto zachować pogodę ducha. Jedną z ważnych przyczyn wypadania włosów, szczególnie u ludzi młodych, jest stres. Na ile jest to możliwe, zadbaj o unikanie sytuacji stresowych.

Włosy nie lubią częstych zmian szamponu. Takie zmiany mogą skutkować ich wypadaniem. Postaraj się dobrać najlepszy szampon do twoich włosów i trzymaj się go. Myj włosy ciepłą wodą, ale nie gorącą. Jeśli masz odwagę, ostatnie płukanie zrób zimną wodą. Możesz też wypróbować naturalne szampony przeciw wypadaniu włosów.

Właścicielki bujnych fryzur niechętnie przyjmują propozycję skrócenia włosów, jednak dla urody warto pocierpieć. Skróć włosy przynajmniej o pięć centymetrów, a jak masz bardzo długie to nawet 10. Lżejsze włosy mają mniejszą skłonność do wypadania. Panowie mogą ostrzyc się na zapałkę lub całkiem na łyso.

Kok wystający spod kapelusza wygląda nobliwie i dostojnie, ale włosy nie będą z tego powodu szczęśliwe. Częste noszenie kapelusza i ciasne upinanie włosów sprzyja ich wypadaniu.

Medycyna ludowa w walce z wypadaniem włosów od lat wspiera się czarną rzodkwią. Wyciśnięty z niej sok należy wetrzeć w skórę głowy. Znacznie poprawi to jej ukrwienie, a przy okazji zregeneruje cebulki włosów.

Czosnek znajduje się niemal w każdym domu. Najczęściej dodawany jest do mięs lub traktowany jako naturalne lekarstwo na przeziębienie. Okazuje się, że czosnek jest bardzo skuteczny także w walce z wypadaniem włosów. Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku należy na 20 minut wetrzeć w skórę głowy. Po zabiegu trzeba umyć włosy szamponem.

Pokrzywa, czyli chwast, którego nie brak na łąkach, w zagajnikach, przy drogach, a przede wszystkim w ogrodach, to nie tylko złośliwa roślina, której lepiej nie dotykać. Pokrzywa jest źródłem cennych dla włosów witamin i minerałów. Nalewkę z pokrzyw należy raz w tygodniu wetrzeć w skórę głowy. Włosy umyć dopiero następnego dnia.

Maseczkę z żółtka i oleju rycynowego stosowały już nasze babcie. Taką maseczkę nakłada się na skórę głowy na co najmniej 20 minut. Dla lepszego efektu można owinąć głowę starym ręcznikiem lub dodać do mieszanki rycyny i żółtek trochę miodu i soku z cytryny. Równie skuteczna jest maseczka z oliwy z oliwek, cynamonu i miodu. Wciera się ją we włosy i skórę głowy na 15 minut.