Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w trakcie którego tarczyca produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

Przyczyny niedoczynności tarczycy:

Przyczyną rozwój niedoczynności tarczycy może być choroba Hashimoto czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jest to choroba wywołana przez własne przeciwciała, w trakcie której dochodzi do zapalenia tarczycy. Pacjent w trakcie takiej choroby nie odczuwa dolegliwości bólowych. Choroba rozwija się powoli, niszcząc tarczycę i prowadząc do zmniejszenia produkcji hormonów. Niedoczynność tarczycy może być również wywołana stanem po operacji usunięcia tarczycy. Operację taką przeprowadza się z różnych powodów. Mogą to być powstające wole guzowate czy rak tarczycy. Gdy dojdzie do usunięcia całej tarczycy, może dojść do powstania stałej niedoczynności tarczycy. To jak bardzo niedoczynność będzie dotkliwa zależy od zakresu operacji. Niedoczynność tarczycy może powstać także po leczeniu jodem promieniotwórczym. Zazwyczaj takie leczenie wykonuje się w przypadku choroby Gravesa czy gdy powstają wole tarczycy nadczynne.

Można również wyróżnić rzadki przyczyny powstania niedoczynności tarczycy:

Niedoczynność tarczycy może zostać wywołana przez różnego rodzaju zapalenia tarczycy takie jak podostre zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie tarczycy. W takich przypadkach niedoczynność może być jedynie chwilowa. Może zostać ona wywołana także przez polekową niedoczynność tarczycy.
1 gf

Jak często występuje niedoczynność tarczycy?

Jest to najczęstsze zaburzenie tarczycy. Najczęściej występuje u kobiet. U mężczyzny występuje tylko w 1 %. Choroba występuje zarówno u ludzi starszych jak i młodych i dzieci. Może być dziedziczna, jeśli jest przyczyną choroby Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy objawy:

Niedoczynność tarczycy może objawiać się przez uczucie ciągłego zimna, zmęczenie, senność, depresję, zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała, rzadsze oddawanie stolca, zaparcia, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, suchą łuszczącą się bladą skórę, suche włosy, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.