Leczenie niepłodności stało się niezwykle ważnym problemem w ciągu ostatnich kilku lat. Nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, co ma wpływ na tę kwestię naszego zdrowia. 

Z całą jednak pewnością jest to przedmiot badań wielu lekarzy i specjalistów, którzy szukają idealnego rozwiązania tego problemu. Gdyby takie rozwiązanie udało się znaleźć, wiele osób mogłoby spełnić swoje marzenie o dziecku.

Wbrew pozorom ten kłopot może dotyczyć każdego. Problem niepłodności coraz częściej dotyka również młodych kobiet i mężczyzn, którzy pragną założyć rodzinę. Niejednokrotnie mimo wielu lat uciążliwego leczenia i mnóstwa kolejnych prób, okazuje się, że in vitro jest ”ostatnią deską ratunku”. Na szczęście, obecnie w Polsce dofinansowuje się ten zabieg, dzięki czemu stać na to więcej osób.  

Niepłodność nie jest typową chorobą, którą można wyleczyć po prostu biorąc przez określony czas leki. Niestety, na to, aby w organizmie kobiety czy mężczyzny zaszła jakaś zmiana potrzeba wiele czasu i wielu zmian, również tych dotyczących stylu życia, jak np. ograniczenie papierosów czy spożywania alkoholu.  

W Polsce temat niepłodności ciągle pozostaje tematem tabu, o którym nie dyskutuje się głośno – być może jedynie w środowiskach bezpośrednio związanych z medycyną. Niesłusznie. Problem niepłodności dotyka tak wielu osób, że podzielenie się różnymi spostrzeżeniami i sposobami na rozwiązanie go, na pewno byłoby pomocne. Wciąż jednak unika się tego tematu, a w dyskusji publicznej politycy chętniej zastanawiają się czy in vitro jest etyczne, czy też nie.  

Niestety, wciąż jeszcze nie wszystkim udaje się rozwiązać tę sytuację w pomyślny sposób. Na szczęście takie osoby mogą starać się o adopcję dziecka, co na pewno może chociaż częściowo zapełnić pustkę. Warto jednak podjąć wszelkie starania, aby się z niepłodności wyleczyć, dlatego też nie wolno też wstydzić się o niej mówić. Nigdy nie wiadomo skąd może nadejść pomoc.