Masz ciągłe bóle brzucha? Gnębią Cię wzdęcia? Niby jesz to co wcześniej, ale czujesz, że coś jest nie tak? To może być nietolerancja pokarmowa! Nie bój się, nie będziesz musiała podporządkowywać całego życia chorobie. Znamy nowy, skuteczny sposób na walkę z nietolerancjami pokarmowymi. Jaki? Przekonaj się sama!
Czym jest nietolerancja pokarmowa?
Tak nazywa się nadwrażliwość na pewien określony rodzaj żywności lub jej składnik, który przez większość jest tolerowany. Objawia się niechcianymi, powtarzającymi się symptomami, które następują zawsze po spożyciu normalnej porcji nietolerowanego pokarmu. Objawami nietolerancji pokarmowej są:
- wzdęcia;
- ból brzucha.
Jednak jest jeszcze szereg zachowań, które na pierwszy rzut oka nie wskazują na problemy z układem pokarmowym. Są to:
- migreny;
- nawracające infekcje;
- bóle reumatyczne;
- objawy skórne – swędzenie, zaczerwienienia, wypryski.
Mimo wielu różnic nietolerancja pokarmowa jest mylona z alergią. Pierwszą podstawową różnicą jest to, że reakcja alergiczna po spożyciu danego pokarmu występuje natychmiastowo. W przypadku nietolerancji pokarmowej jest to działanie ukryte, którego często nie bierzemy pod uwagę. Może mieć wiele niespecyficznych objawów, że jest naprawdę trudna do zdiagnozowania. Dlatego warto zrobić tylko te badania, które dadzą pewność. W kierunku zdiagnozowania nietolerancji pokarmowych wykonuje się:
- testy krwi;
- testy z kału;
- testy skórne.
Różnice pomiędzy alergią a nietolerancją pokarmową
Niezależnie czy chodzi o alergię czy o nietolerancję pokarmową są trzy etapy traktowania obydwu chorób:
- obserwacja objawów;
- postawienie diagnozy;
- wykluczenie szkodliwych produktów.
By poprawnie je odróżnić należy przeanalizować symptomy. W przypadku alergii reakcja organizmu na produkt, na który jesteś uczulona jest natychmiastowa. Najczęstsze reakcje organizmu to:
- obrzęk;
- problemy z oddychaniem;
- problemy z sercem;
- wymioty;
- biegunka.
Gdy doskwiera nam nietolerancja pokarmowa, to objawy są o wiele bardziej dyskretne, a są nimi:
- migrena;
- wzdęcia; uczucie ciężkości;
- zaparcia;
- bóle reumatyczne;
- infekcje, np.: grypa, angina;
- problemy skórne;
- w skrajnych przypadkach cukrzyca typu I.
To co je łączy to przede wszystkim wykluczenie lub ograniczenie spożywania produktów, które zagrażają naszemu zdrowiu. Więcej o alergii, nietolerancji pokarmowej i nie tylko przeczytasz na stronie: www.wydawnictworodzina.pl
Skąd się bierze nietolerancja pokarmowa?
Przyczyny tej choroby są złożone, co udowadniają najnowsze badania. Przyczynami nietolerancji są:
- uwarunkowania genetyczne;
- higiena;
- zbyt wczesne urozmaicenie diety;
- pojawianie się na rynku spożywczym coraz to nowszych produktów;
- uprzemysłowienie przemysłu spożywczego;
- zanieczyszczenie środowiska.
Podobne są przyczyny alergii pokarmowej. Dlatego też często te dwa schorzenia są ze sobą mylone.
Jak żyć z nietolerancją pokarmową?
W momencie postawienia diagnozy zmienia się jakość życia osoby z nietolerancją pokarmową. Jeśli dowiedziałaś się o tym, że cierpisz na tę chorobę to:
- przywyknij do czytania etykiet;
- przyzwyczaj się do robienia przemyślanych zakupów;
- przygotuj się na utrudnione życie towarzyskie.
Mimo że nietolerancja jest mniej groźna dla organizmu niż alergia, nie można jej lekceważyć. W chwili gdy długotrwale nadużywasz swojego organizmu i nie liczysz się z jego ograniczeniami oraz potrzebami, to takie zachowanie może prowadzić do groźnych schorzeń, zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego. Oczywiście, życie z tą chorobą jest możliwe, ale trzeba dokładnie wiedzieć jakiego jedzenia unikać. Pamiętaj, że każda nietolerancja jest inna – nie wszyscy chorzy nie mogą spożywać takich samych produktów. Dlatego bardzo ważne jest, by być pod stałą opieką lekarza, który we właściwy sposób nam pomoże.
Prosty sposób na nietolerancję pokarmową
Nie każdy potrafi pogodzić się z tym, że choruje, że musi zrezygnować czasami z ulubionego jedzenia. Przede wszystkim nie potrafi “przemeblować” swojego dotychczasowego trybu życia ze względu na nietolerancję pokarmową. Jednak już jest skuteczna metoda walki z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Są to warsztaty oparte na programie ‘’Sześć kroków wyjścia z alergii’’. Są one prowadzone przez doświadczonego lekarza, który prowadzi konsultacje oraz warsztaty, podczas których chorzy dowiadują się co jeść, by polepszyć swój stan zdrowia. Duża grupa osób całkowicie wychodzi z choroby. Co istotne – są to zajęcia praktyczne, a nie forma biernego wykładu, która jest wszechobecna i nie ukrywajmy – nudna. Więcej o Programie ‘’Sześć kroków wyjścia z alergii’’ możesz dowiedzieć się na stronie: http://wydawnictworodzina.pl/o-warsztatach.