Nietrzymanie moczu po porodzie jest dość powszechną przypadłością świeżo upieczonych mam. Niestety wiele z nich nie mówi o swoich kłopotach nikomu – nawet lekarzowi. To błąd, bowiem NTM można skutecznie pokonać na wiele sposobów. Trzeba jednak działać jak najszybciej – najlepiej natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów. Co zrobić, by odzyskać pełną sprawność i pewność siebie?
Nawet sporadyczne epizody NTM mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacząco obniżają jakość życia. Zawsze jest to sytuacja przykra i trudna, ale szczególnie źle znoszą ją młode mamy, które świeżo po porodzie muszą dojść do siebie, zająć się maleństwem i zorganizować całe życie na nowo. Nietrzymanie moczu po porodzie nie musi jednak być uciążliwym zjawiskiem. Jeśli jest to również Twój problem, pamiętaj o tym, że możesz go pokonać!
Nietrzymanie moczu po porodzie – wstydliwy kłopot?
Nietrzymanie moczu, nie tylko po porodzie, ale w ogóle, jest poważnym problem społecznym. Cierpi na nie bardzo wiele osób – wbrew pozorom nie tylko schorowanych i w podeszłym wieku. Z różnych przyczyn może dotknąć ono każdego, w każdym wieku, niezależnie od płci i prowadzonego stylu życia.
Jako że jest to przypadłość natury higienicznej i bardzo intymnej, większość cierpiących skrzętnie ukrywa problem, nie mówiąc o nim ani najbliższym, ani lekarzowi. Miej świadomość tego, że jest to poważny błąd, ponieważ NTM nie ustąpi samoistnie tylko dlatego, że będziesz udawać, iż nie występuje i Ciebie nie dotyczy.
Im dłużej będziesz bagatelizować dolegliwość, tym bardziej uciążliwa może się stać. I analogicznie – im szybciej podejmiesz stosowne działania w celu jej wyeliminowania, tym szybciej zauważysz znaczącą poprawę. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy jesteś niedługo po porodzie i spoczywa na Tobie obowiązek opieki nad maleństwem. Im lepiej zadbasz o swój własny komfort i zdrowie, tym lepsze warunki do rozwoju zapewnisz swojemu dziecku.
Czy można zapobiec NTM po porodzie?
Nietrzymanie moczu po porodzie, jak się okazuje, wcale nie jest rzadką przypadłością. Boryka się z nim wiele kobiet, choć oczywiście sprawa nie jest przesądzona i nie musi ono przytrafić się każdej mamie.
Istnieją różne przyczyny NTM oraz różne jego typy. Nietrzymanie moczu po porodzie jest typem wysiłkowego NTM. Jego powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla. Nie są one ona tyle silne, by odpowiednio zaciskać cewkę moczową, utrzymując tym samym mocz w pęcherzu, dlatego dochodzi do mimowolnej mikcji.
Nietrzymanie moczu może zdarzyć się nie tylko po rozwiązaniu, ale już w okresie ciąży – dziecko bowiem szybko się rozwija, napiera na narządy wewnętrzne, Ty także przybierasz na wadze. Kolejną ciężką próbą dla mięśni jest sam poród naturalny. Wszystko to może spowodować okresowe problemy z NTM.
Nic nie gwarantuje w stu procentach, że nie będziesz musiała zmierzyć się z nietrzymaniem moczu po porodzie, ale kilka czynników – co ważne, jak najbardziej zależnych od Ciebie – może zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.
Zadbaj o prawidłową masę ciała i zbilansowaną dietę jeszcze przed porodem, abyś nie przybrała nadmiernie na wadze w czasie ciąży i szybko zgubiła nadprogramowe kilogramy po urodzeniu dziecka. Odstaw wszelkie używki. Regularnie ćwicz mięśnie dna miednicy, bo jak każde inne mięśnie, trenowane będą silniejsze. Zapisz się np. do dobrej szkoły rodzenia, w której lepiej poznasz swoje ciało i jego możliwości. Dzięki temu masz szansę na łatwiejszy poród.
Jak radzić sobie z niedogodnościami?
Jeśli już wystąpiło nietrzymanie moczu po porodzie, nie załamuj się. Idź do lekarza na konsultację i dokładnie opisz zaistniały problem. To pomoże mu ustalić skalę problemu i zaproponować najefektywniejsze leczenie.
Zanim NTM nie ustąpi, skorzystaj z profesjonalnych produktów higienicznych, które są dedykowane osobom z nietrzymaniem moczu. Dzięki nim zapewnisz sobie komfort fizyczny i psychiczny oraz bezpieczeństwo na co dzień!